| DiyanAndorea a întrebat:

Buna, lumee!
Vreau sa invat engleza si sa repet cu,, cineva,, ca sa ajung sa vorbesc fluent. Stiti care e faza cu pen friend si unde pot gasi asa ceva? rolling on the floor) suna bizar, dar intelegeti la ce ma refer. Oricum am in plan sa plec in Anglia la niste rude. Voi incepe meditatiile si pana atunci voiam sa mai exersez. Daca aveti metode eficiente care sa ma ajute sa repet gramatica si sa vorbesc, dar sa ma si corecteze cineva, astept sa imi spuneti!
Multumesc! Dau fundita happy

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Trebuie să înveți cât mai multe cuvinte nu pune accent foarte mult pe gramatică deoarece vei pierde restul cuvintelor utile care trebuiesc învățate.
Nu știu dacă înțelegi ce vreau să spun pentru o engleză fluentă dar ai să vezi că indiferent cât stai pe gramatică pierzi restul vocabularului.
Iar atunci când vei vorbi cu un american sau englez vei înțelege foarte puțin dar cu toate acestea ești la punct cu gramatica.
Eu când am început să învăț engleza am început cu vocabularul din ce în ce mai multe cuvinte apoi am început cu gramatica pentru că simțeam că dacă nu fac asta mă chinui de pomană nefiind în stare să traduc o pagină completă din cartea de engleză.
ia o carte în limba engleză de povești, sau scrisă de anumiți autori și testează-te
Cuvintele necunoscute scriele pe google translate, sau hallo.ro astfel poți sta pe gramatica aceea mult și bine dar cu foarte multe lipsuri în vocabular.
Nu zic că este rău în asta dar, cei care pleacă în Anglia și învață engleza nu stau cu gramatica în mână ci o învață din zbor.

| Erfily_Pufu_1974 a răspuns (pentru Legion7X):

Exact. Bine spus! Cireste si incerca sa povestesti copiilor in engleza. Poti exersa cu fratele tau pana incepi meditatiile unde, repet tb sa pui accent pe conversatie. Succes!

| DiyanAndorea explică (pentru Legion7X):

Multumesc! O sa pun mai mult accent pe vocabular.

| Legion7X a răspuns (pentru DiyanAndorea):

Uite aici un Dicționar Academic descarcă-l Englez -Român este foarte complex de abia l-am găsit

Pune-l pe un stick sau card de memorie la telefon or pune-l pe tabletă dacă ai și învață după el atât cât poți.
Vei rămâne impresionat câte pagini are și nr de cuvinte.

Success!

https://www.mediafire.com/file/iozsob39y5lmmy9/

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce usor vorbesti, gata esti fluent

| DiyanAndorea explică (pentru RAY):

...bine ca nu afluent

| RAY a răspuns (pentru DiyanAndorea):

Daca vrei isi trimit metoda mea

| Violleta2022 a răspuns:

Cere-le parintilor tai sa angajeze un profesor de engleza, care sa te mediteze.

| DiyanAndorea explică (pentru Violleta2022):

A sunat ca si cum orice parinte si-ar permite sa angajeze un profesor care sa stea mereu cu copilul lor laughing) oricum voi face meditatii, dar ma gandeam ca poate aveti idee si de ce am zis mai sus. Multumesc oricum!

| Violleta2022 a răspuns (pentru DiyanAndorea):

Atunci, inveti engleza de unul singur si exersezi cu prietenii tai!
Ca nu sta nimeni sa faca lectii cu tine, din pura placere, sau neplatit.