| RastaLover a întrebat:

Deci as vrea sa intru la o facultate din Statele Unite(nu conteaza care, sa invat ceva pentru viitor doar), ce presupune asta(ex:medie mare, rude acolo)si care ar fi costurile(chirie, mancare etc)? orice detaliu este bine venit.

4 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

1. Ba conteaza ce facultate faci, pentru ca viitorul tau va depinde de asta.
2. Cand o facultate te accepta sa studiezi acolo nu e interesata de faptul ca tu ai sau nu rude acolo.
3. Ai intrebat doar de chirie si mancare. Cursurile/scolarizarea crezi ca e gratis pentru oricine? Te inseli. Poate sa te coste si cateva zeci de mii de dolari.
4. Cauta si tu pe net site-uri specifice universitatilor din SUA si vezi acolo ce costuri implica fiecare universitate. Conteaza: notele de la unele materii(cele principale pentru facultatea pe care o vei studia), posibil media generala, rezultatele la olimpiada, activitatile extracurilare(de genul activitati sociale, ca sa arati ca te ocupi si de altceva in afara de invatat pentru lectii), rezultatele de la testele pe care le cer ei(SAT I, SAT II, Toefl), recomandari din partea profesorilor de specialitate asemanatoare cu ce vei studia in principal acolo.(ex: vrei la facultate de fizica, ceri recomandare de la profii de fizica+ mate sau fizica+ chimie sau ceva de genul asta sau eventual fizica+engleza, fizica+mate+engleza). Sper ca te-am ajutat.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Prost sa fii, PONEI sa ai.

| RastaLover explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Eu am cerut o parere, dar un retard dornic dupa atentie, ca tine nu se poate abtine sa nu comenteze aiurea!

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru RastaLover):

ERASMUS mai tinere necioplit! Invata sa comunici sau PONEIUL te va invata niste insulte pe care mintea ta slab dezvoltata va avea nevoie de dictionar pentru a le putea descifra.