| NeedHelp1 a întrebat:

Salut TPU!

Definiția cuvântului volatil în dex este următoarea:
1.Care se evaporă cu ușurință la temperatura și presiunea obișnuite Si: volatilizabil. 2.Alcaliu ~ Amoniac (1). 3. (Fig) Care dispare repede. 4 Care poate zbura. 5. (Rar) Pasăre

Nu îi înțeleg sensul metaforic (CRED!)

•L-am întâlnit prima oară într-o melodie: "We're volatile, I can't call it though" (Noi suntem volatili, are un sens metaforic aici, vorbește despre "prietena lui")
•De asemenea am mai văzut termenii: "însemnări volatile"

Voi ce credeți că vrea să exprime? Probabil se referă la "incompatibilitatea" lor dar nu înțeleg în ce mod

6 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Cred că vrea să spună că sunt într-o relație efemeră, că totul poate să se termine într-o clipă și să se volatilizeze ca și cum nici n-ar fi fost.

| LPCTSTR a răspuns:

Incert - asta este sensul metaforic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nesigur, schimbător.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Volatil credeam ca inseamna flexibil laughing whistling

| Zuzu1991 a răspuns:

"Definiția cuvântului volatil în dex este următoarea:
1.Care se evaporă cu ușurință la temperatura și presiunea obișnuite"

restul e teorie QUANTICA, ce zicea Einstein despre "teoria quantica" (remarca ghilimocili), zicea ca D-zeu NU da cu banul

pe scurt, MI SE RUPE de restul de "sensuri"... 1. a definit cuvantul "volatil" ABSOLUT TOTAL... PUNCT

| PainTech a răspuns:

Instabil, schimbător, dinamic.