| Satanelmic a întrebat:

din clasa a 9-a vreau sa ma bag la un liceu tehnologic, la profil Economic. Daca mi-ati putea raspunde la cateva intrebari cei care sunteti la profilul respectiv :
Ce materii o sa fac in clasele 9-12. La ce dau teze?
Din cate am inteles se face practica. Din ce clasa? Cand? Cat timp? Si ce faci la practica? La faza cu practica daca mi-ati putea explica cat mai bine happy

3 răspunsuri:
| MonsterEnergy a răspuns:

Intr-a9a si a10a dai teze la romana, mate si limba 1. Dintr-a11a presupun ca stii ca se desparte in 2 filiere : contabilitate si administratie. Daca mergi pe contabilitate vei da teza si la economie.Pot sa spun ca singurele module grele sunt economia si contabilitatea, restul sunt labareala, mai mult de tinut minte decat de invatat.

Scapi de desen si muzica, si dintr-a11a si de fizica/chimie/biologie.Profesorii de specialitate pot fi foarte exigenti din moment ce au nu stiu cate facultati de specializare terminate.

Tine minte ca dupa liceu primesti o diploma de specializare.Cand termini un liceu real/uman nu primesti nimic.

Succes.

| iesiacasa a răspuns:

Salut si eu sunt la profil economic dar in clasa a10a.Ca materii in clasa a 9a vei face:romana,, mate,, engleza, franceza, chimie, istorie, geografie, biologie, fizica, informatica, religie, logică, sport.Ca module de specialitate vei avea :contabilitate, organizarea unitatii economice, calitatea produselor si a serviciilor, la aceste 3 module media lor se va incheia la sfarsitul semestrului al doilea, deci in primul semestru la aceste module nu se incheie media lor ci tocmai la sfârșitul sem 2.Vei da teza la :romana, mate si engleza.Media la module nu se rotunjeste deci daca ai 7 si 8 nu ti va iesi 8 ci 7.5.Despre practica trebuie sa stii ca vei avea 3 saptamani, iar ea va incepe dupa ce se termina scoala intro luni.Deci dau ca exemplu daca noi terminam pe 23 pana pe 10 iulie va fi practica.In clasa a 10 apar module noi dar dispare organizarea si calitatea produselor și serviciilor iar in locul lor apar protectia consumatorului mai apare educatia antreprenoriala, comunicare profesionala, iar in loc de logica apare psihologia.La teze va fi tot la fel cele 3 precizate in clasa a9 a.Contabilitatea o vei avea pana in clasa a12.La practica vei avea tot 3 saptamani, dar 1 in timpul primului semestru iar 2 dupa ce se termina scoala.Modulele se vor incheia tot in semestrul 2 plus ca se va adauga nota si la practica, am uitat sa precizez ca si in clasa a 9 a se va pune nota la practica.Cam atat am avut de spus.bafta

| Satanelmic explică:

Si la practica. ce se face mai exact? happy