| Marin_George_1997_jCLC a întrebat:

Doresc si eu daca se poate, expresii generale cu care se poate comenta o opera epica indiferent ca e roman, basm, povestire, nuvela etc. Multumesc anticipat! Ofer funda!

1 răspuns:
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Salut! Stiu o gramada de expresii doar ca trebuie sa imi spui concret pentru ce sa fie : introducere, rezumat, incheiere, etc.
Uite cateva:
Personajele sunt fiinte de hartie in jurur carora se construieste esenta ideatica a operei. (Opera Epica)
Poetul ne dezvaluie sentimentele sub forma unor fluturi ce zboara peste verdeata ierbii. Acesti fluturi au fost creati cu ajutorul figurilor de stil si a imaginilor artistice. (Opera lirica)
In basm, autorul doreste sa introduca cititorul intr-o lume fantastica (in unele cazuri), impletind fictiunea cu realitatea. (BASM)
Daca mai doresti iti pot scrie cu drag.