| Marin_George_1997_jCLC a întrebat:

Imi poate oferi cineva cateva expresii generale cu care se pot comenta o poezie, adica sa fie aplicabile pe orice poezie. Multumesc anticipat! Ofer funda!

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Bună!
Cred că te referi la comentariile poeziilor, mai cred că e și pentru BAC.
Oricum, ceea ce se urmărește sunt următoarele:
1. Curent literar, procedee artistice
2. Date despre autor
3. Publicație
4. Tema
5. Titlul
6. Motive literare, motivul central
7. Viziunea asupra lumii, după caz
8. Lirism, mărcile eului liric
9. Compoziția
10. Simetria, după caz
11. Alcătuirea
12. Secvențe, incipit, final

Cel mai bine este să introduci și versuri pe baza cărora să comentezi. Până la urmă ți se dă să argumentezi ceva.
Nu știu dacă mi-a scăpat ceva, e mai greu să fiu subiectivă. Diferă în funcție de fiecare poem. Dacă mai ai neclarități sau, eu știu, te-am băgat în ceață, nu ezita să mă întrebi.