| Extazzy2019 a întrebat:

Este necesara diploma de bac pentru licență de fotograf?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Licenta de fotograf"?
Multi dintre cei mai vestiti fotografi din lume nu au avut nici macar licenta de... bacalaureat, si tot au ajuns MARI, prin talent.

| NLS a răspuns:

In linkul pe care l-am atasat afli tot ce ai nevoie ca sa devii fotograf (entry level).

https://www.cursurifoto.ro/inscrieri.php?id_curs=79&tip=curs_acreditat

O diploma de Bacalaureat nu e obligatorie, insa cunostintele de fizica acumulate in liceu sunt mai mult decat binevenite. (capitolul optica in special)
Ai un avantaj cand ai mai manuit un DSLR si ai incercat sa intelegi cum functioneaza, si care sunt parametrii care stau la baza tehnicii fotografice (ISO, timp de expunere, deschidere a diafragmei, balans de alb, etc)

Deasemenea, ce a spus Bula e foarte adevarat.
Nu conteaza ce studii ai, atata vreme cat exista dorinta de a transmite o poveste in imagini (asta face un fotograf priceput, acestia sunt cei mai cauati si cel mai bine platiti), pasiune, dorinta de invatare, perfectionare si autodepasire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic,ti-ar trebui doar sa iei bacul ca sa intri la o facultate de fotogrametrie.De exemplu unele firme de fotografie iti cer acea diploma de bac dar altele nu, atata timp cat ai o facultate de fotogrametrie.

Răspuns utilizator avertizat