| Paul_Ciobanu_1996 a întrebat:

Pentru angajare la un job in programare, sau in IT in general, e neaparat necesara o diploma de licenta, sau se poate doar pe baza cunostintelor?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In general nu este nevoie, DAR depinde de natura jobului
Una este It-ist la un service IT oarecare, alta este programator la o filiera google, Microsoft etc
Alta este ca si programator sau in IT la Serei etc
Deci locul unde se doreste angajarea defineste daca este nevoie de licenta sau nu!

| Violleta2022 a răspuns:

In Romania da, conteaza sa ai facultate terminata si licenta luata.
In strainatate sau online, nu-i atat de important, dar intrand pe site-urile profesionale se poate fara diplome si licente, odata ce ai demostrat ce stii si cat d ebun esti, iar clientii iti acorda reviuri foarte bune, acelea fiind criterii de selectie pentru viitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât știi meserie nu contează diploma. Dar ghici cine va avea prioritatea la un interviu dacă ai aceeași experiență cu cineva care are i facultate in domeniu...

| ReddY25 a răspuns:

E foarte bine să ai și diplome

| siriusblack98 a răspuns:

In 75% din cazuri nu ii interesează diploma, vor să cunoști bine de tot meserie. Iar apoi vin excepțiile de 25% care vor și cunoștințe și o hârtie care sa ateste ca ai acele cunoștințe.

| Sophieka a răspuns:

Da-i pe spate cu, cunostiintele tale si nu va mai fi nevoie de diploma.

| mODIN a răspuns:

Nu, nu e neaparat necesar, dar daca nu ai studii tot trebuie sa poti dovedi cumva ca stii ce faci. Daca nu ai studii in domeniu dar ai participat la concursuri gen Hermes, sau daca ai proiecte pe GitHUB, sau articole publicate etc. Orice dovada ca tu chiar stii ce faci, atunci te poti angaja linistit.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca esti as in asa ceva, poti demonstra la interviuri chestia asta. Dar depinde de firma unde te angajezi. Unii vor sa ai ceva diplome, acte in care sa ateste ca ai aceasta specializare. Dar unii dintre ei, pot face un compromis cu tine, daca le oferi variante. Gen sa te angajezi la ei si in paralel sa faci si un curs sau o scoala in asa ceva.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Ar fi bine sa faci niste cursuri in urma carora sa ai o hartie la mana.
Cu hartia aceasta te poti agata de ceea ce stii.
Depinde cum te prezinti in prezentarea despre tine.
Pui accent pe ceea ce stii sa faci, detaliezi cunostintele tale.
In general nu conteaza licenta in jobul acesta, ci aportul tau direct in activitate.
Ai voie sa profesezi fara scoala in domeniu.
Stiu un baiat doar cu Bac, care era seful celor cu facultate.
Avea pozitia de asistent manager si manca lT pe paine.
Iti doresc succes si sa intalnesti oameni deschisi la minte.

| Blueeyy a răspuns:

Depinde. Sunt unele companii care recruteaza pe baza experientei si a portofoliului si unele care se uita si dupa diploma.

Din propria mea experienta, e mult mai usor sa iti gasesti un job entry level daca ai diploma. O data ce treci de faza de entry level si ai cativa ani buni de experienta, o sa poti sa faci cate pretentii vrei la angajari deoarece atunci ei au nevoie de tine, nu invers.

| Simona2024 a răspuns:

Marile companii, in primul rand cer diploma de bac obligatorie, si in al doilea rand o diploma in domeniul IT. Doar pe baza cunostintelor poti lucru pe cont propriu, ca freelancer, liber independent. Sunt job-uri remote online part-time care nu cer o diploma in domeniu.