| Vecgd7 a întrebat:

Salut TPU.
Eu acum trec clasa a 8 a.
Și ma gândesc cu frica la treaptă.
La matematica ma descurc zic eu, asta pentru ca nu am luat niciodată media generala mai mica de 9:40 (ba mai mult am terminat anul acesta cu 10) problema este la romana unde deși acolo am avut media 10 în toți anii, doamna nu este asa exigenta și îți mărește nota extrem de mult la teste.
Am stat și m-am gândit ieri ca eu de multe ori temele le luam fie de pe brainly, fie de la colegi, și deși învățăm ok, multe lectii au rămas neatinse datorita ritmului greoi la capitolul " teste și ascultari" (mai pe scurt dădeam test 1 pe an).
Acum mi am luat mai multe cărți pentru evaluare pe care vreau sa le completez pana la sfârșitul verii dar nu știu dacă are rost sa fiu atat de stresat sau dacă ar trebui sa ma calmez puțin.
Stiu ca vina este integral a mea dar atunci când dai într o zi 1 test la mate, 1 test la germana, ascultare la fizica și bio nu am avut foarte mult timp pentru învățat la materii la care nu eram ascultat (totuși nu e scuzabil...)

Deci ar trebui sa ma calmez? Mare parte din stresul meu este datorata unei carti plina ochi cu toată materia dar este mai groasa decât capul meu...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia actuala, cand ai constientizat ca nu esti pregatita la lb romana, poti invata acasa, singura, fara sa mai copii lectiile de pe forumuri online, ca-ti faci singura un mare deserviciu si la examenul de admitere la liceu, risti sa iei nota foarte mica, ajungand la un liceu slab.
Hai ca poti, atata vreme cat te-ai trezit la realitate!
Spor la invata si succes la examene!

Răspuns utilizator avertizat
| veveritaciuciu a răspuns:

Nu-ti face atâtea griji! Examenul nu e așa mare scofala cum pare... daca înveți din timp. Relaxeaza-te in vacanta, apoi ai toată clasa a 8-a sa înveți cat vrei, plus că numai pe recapitulare se va pune accent. O să vezi, va fi bine.

| Jxndagh a răspuns:

Eu zic sa o iei usor, la romana trebuie sa stii teorie, iti scoti ideile principale din lectiile de pana acum si dai cateva exemple iar apoi inveti ce ai scris, dupa ce esti sigur 100% ca ai inteles, poti sa mai citesti o carte de la autori mai cunoscuti ca sa te relaxezi

| Y027629 a răspuns:

Trebuie sa te calmezi, de exemplu eu chiar dacă stiam ca pot face exercițiile, ca am învățat și ca totul a fost ok pe parcusul Gimnaziului la evaluarea națională am dat o în bara la matematică doar din cauza stresului și emotiilor, trebuie să te duci la examen foarte linistita și fără ganduri negative