| anonim_4396 a întrebat:

Va trebui sa dau evaluarea nationala si lesin de frica, smr. Nu am nicio zi libera si nu am avut vreuna de cand a inceput cls. a 8 a, recunosc ca am stat pe telefon dupa scoala mai mereu, 6 ore la scoala pe zi si 6 ore la meditatii pe sapt, numai sa invat nu mai aveam chef. La simulari am luat 5.65 la mate, 6.70 la romana. La mate am facut cele mai retardate greseli, de ex. la un ex. am luat triunghiul echilat. gresit pentru ca nu am vazut acel prim: A', si greseli de calcul. La romana am gresit la masura versurilor, le am scris bine si apoi am rescris gresit, ca un mare handicapat. Am gresit si la intrebarile unde trebuia sa copiezi din text, de emotii. Puteam sa scot cel putin 7 la mate si 8 la romana.Chestia e ca la meditatii acum 2 sapt am dat un test din ala de evaluare nationala subiect special pentru. olimpici si am luat 8.30. Am inteles ca la olimpici e ceva mai usor... anyways, tot la meditatii acum 1 sapt mi au iesit toate punctele de la subiectul 3 bine. La romana cred ca stapanesc unele compuneri acum, si totusi sunt stresat ca dracu'. Alti colegi cu media 9 la mate au luat si ei note asemanatoare la simulare, ba unul chiar a luat mai putin decat mine. Acum, povestiti-mi si voi cum a fost la voi la evaluare, si pentru cei ce dau examenul, ce parere ati avut despre simulare. Vreau sa ma mai linistesc. P.S-vreau sa dau la odoblejea unde se intra cu 8.05. Ma consider un handicapat, si as fi fericit sa iau 8 la simulari.

Răspuns Câştigător
| JulietteJokes a răspuns:

Hei! Eu am bacul anul acesta, dar vad ca tu esti mai stresat ca mine! Si eu am luat in simularile de la examen note micute ca ale tale...dar cand a venit ziua examenului am scapat de emotii si m-am descurcat foarte bine, am luat 9 30 la matematica si eu nu am fost vreodata un copil foarte bun la matelaughing Invata foarte bine formulele la mate si cand ajungi in sala scrie-le pe ciorna primita sa nu le uiti de emotii. Eu asa am facut. Trebuie sa stai calm fiindca in general simularile sunt mai grele. Crede-ma ca acum in clasa a 12-a am dat o gramada de simulari si e foarte stresant dar subiectele la bac sau examen sunt mereu mai usoare. Ai incredere in tine, inca mai ai timp! dar uite foloseste-l cu cap. Invata cat poti.5/6 ore pe zi cu pauze nu morilaughing te pup si sa ai bafta!

6 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Daca iei macar 8 la romana si 7-8 (sau 6) la mate,ai niste posibilitati ok in viitor. Doar fii atent,si mananca struguri, oua, nuci, ajuta la imbunatatirea memoriei si sporirea atentiei. De asemena fii bine hidratat, 3-3, 5l pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E cel mai neimportant examen al vietii tale, atat iti spun.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt examenul asta decide promovarea ta mai deprate si posibilitatea unui liceu mai bun, dar da, e neimportant, ai putea sa nici nu-l dai.

| anonim_4396 explică (pentru Superior):

Promovezi si daca nu-l dai. Si in al doilea rand, ''cel mai bun'' liceu e unul cu ultima medie in jur de 7, la liceele ''de prestigiu'' esti stresat cu prea multe lucruri fara sens.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceva cu care insfarsit sunt de acord cu tine...

| Razvan0812 a răspuns:

Omule,fii relaxat,ca fara stres e mai bine,stai calm,ca o sa iei tu, si daca ai invatat si te duce mintea, nu ai de ce sa te temi(nu se pun mediile de pe un an pe altul:ex, la un liceu de la mine din oras, s-a intrat in anul de dinaintea mea cu 9.60 ultima medie,si mie imi era frica,dar oricum nu voiam acolo,si gen, multi nu au pus ca le era frica sa nu intre, si anul trecut cand am fost eu, s-a intrat cu ultima medie 8, 70 happy, deci despre ce vorbim, si ce sa zic si eu, la evaluare luam peste 9.70 dar daca la mine e probleme cu despartirea in silabe, s-au dus 50 sutimi si daca am facut in ultimul moment din 3 8 csf s-au mai dus 50 sutimi (din cauza stresului).....adica da-l in colo de examen,ca il iei tu,si tu ai locul asigurat, nu unde vrei tu, unde vrea Universul happy asa ca stai calm, si treci si repeta, si odihneste-te si nu te stresa! eu nici nu stiam de existenta liceului meu actual in clasa a 7-a, dar e super frumos si imi place extraordinar de mult (#colegiulnationaldeinformatica)si stai calm, ca o sa fie bine =](adica voiam la mate info la liceul ala unde s-a intrat cu 9.60 la inceput, dupa voiam la alt liceu pe mate-info dar mi s-a zis ca ala e de uman liceul+fite, si nu voiam, si prin eliminare am ajuns la liceul meu, si il iubesc (chiar daca nu stiam ce e aia informatica) dar e super frumos si il super iubesc