| Mocanu_Paul_1998 a întrebat:

Eu am facut scoala generala in zona rurala Si doresc Sa merg la un liceu din Bucuresti. Ati putea Sa imi spune.ti unde Trebuie Sa aplic cererea de admitete Si alte informatii care ar trebui Sa Le stiu.

Răspuns Câştigător
| Anonim223232 a răspuns:

Pai din cate stiu eu in primul rand tu ai primit o anumita carticica (sau o vei primi, asa e normal). Daca nu intreab-o pe diriga ta daca/cand o vei primi.Acolo este totul legat de admiterea la liceu(toate liceele cu mediile de intrare de anul trecut si absolut tot ce trebuie sa faci pentru inscriere).In principiu dupa ce dai examenul si dupa ce afli nota, pe la finalul lui iunie (parca ) trebuie sa te duci la scoala ta. Acolo vei primi o foaie in care iti sunt trecute deja numele cnp-ul etc. dar in care trebuie sa scrii codul clasei (din liceul unde doresti sa mergi, de exemplu mate info 123, bio-chim 432, doar (niste exemple)). Acel cod este in carticica.In fine dupa asta aflii daca ai intrat la liceul dorit(de pe siteul lor, edu parca ) si dupa asta aflii pana cand se fac inscriirile la acel liceu si te duci personal cu un parinte si completezi fisa de inscriere.(parca la liceu iti trebuie si fisa matricola in fine de la scoala vei primi dosarul) Asa am facut anul trecut si cred ca nu s-a schimbat nimic. Oricum ca sa fii sigur intreb-o pe secretara /diriginta din scoala ta sigur va stii.

| Anonim223232 a răspuns (pentru Anonim223232):

Si legat de codul acela ai vreo 100 de posibilitati deci poti pune cate licee vrei ca sa fii sigur ca intrii la unul( Ai grija sa le pui in ordine descrescatoare; adica daca vrei un anumit liceu/o anumita specializare sa pui codul lui primul si tot asa in ordine descrescatoare, dupa preferinte tale(sunt numerotate de exeple la 1 ai 3 casute, la 2 ai 3 casute si tot asa in care sa pui codul)

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat