| Danut2017vasile1989Andrei a întrebat:

SALUT TPU!
Eu,dupa ce termin liceul, vreau sa urmez UMF la Iasi. Credeti ca ar fi bine sa invat anatomia pe practic si nu pe teoretic? Adica, sa fac disectie la anumite organe pe care eu nu le pot invata doar din schemele din manual. Credeti ca ar fi ok asa?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Nu cred că ar fi ok, pentru că nu ai cum sa faci rost de atâtea organe, organele animalelor sunt diferite de cele ale oamenilor, iar multe structuri nu le poți vedea decât cu lupa sau microscopul. In plus, trebuie să știi ce fel de secțiuni (longitudinale, transversale, prin jupuire etc)sa faci și ce să te aștepți să vezi. Anatomia practic se învață după scheme, scrii pe foaie și apoi desenezi. In facultate sunt destul de slabe șansele să faci astfel de secțiuni cum vrei tu. Am avut colega de camera studenta la Medicina (nu in Iași) și în primul an, daca nu mă înșel, a mers la morgă și la ceva operație când a fost de gardă. La laboratoare mai mult scrisul teorie și făceau desene, cam atât. Daca schemele de manual nu îți sunt ok, cumpără niste atlase de anatomie, in primul an e bine sa îl ai pe cel de la Victor Papilian (sper că am scris bine).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se invata anatomia prin disectie, intai inveti din carte, muschii organele, oasele, totul si apoi se ajunge la practica, cand stii destula teorie, ca sa stii ce faci in practica.

| ancaval a răspuns:

Practica e cea mai importantă. De teorie o să te saturi.
O să faceți disecție la cursuri. Te grăbești? Ai răbdare.