| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa urmez o scoala profesionala dupa ce termin liceul mai primesc pensie de urmas?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, citez:
"ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."
Fata de aceste prevederi ai dreptul la pensie de urmas pana la terminarea scolii profesionale.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci am avut dreptate ca maxim 26 de ani beneficiaza, nu stiu legile pentru ca nu sunt jurist sau absolvent de drept sau mai stiu eu ce.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Si mai primesc si alocatia in timpul in care fac scoala profesionala? Sau o primesc numai pana termin liceul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Alocatia de stat pentru copii o primesti numai pana la terminarea liceului.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia privind invatamantul din Romania nu prevede o asemenea interdictie, respectiv ca nu ai putea face o scoala profesionala dupa terminarea liceului, asa ca sunt de parere ca poti face.
Sigur ca, in mersul firesc al studiilor, dupa liceu urmeaza scoala postliceala, aceasta este tot un fel de scoala profesionala, prinj care poti obtine o calificare, dar de un nivel superior scolii profesionale normale.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ca o completare ( mai mult Off-Topic ) la răspunsul dat de @Ioandelasal :
NU poţi face o Şcoală Profesională după ce termini liceul!
Şcoala Profesională se face "în locul" liceului :)

Vezi alte detalii despre Şcoala Profesională în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-ul-funda/

După ce termini liceul, eventual, poţi face o Şcoală Postliceală!

Toate cele bune!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Da corect, ai dreptate.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

big grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Revin cu o "CORECTARE" a răspunsului dat de @Ioandelasal - care se află în EROARE, în acest caz :

Într-adevăr, NU există o interdicţie "explicită", dar sunt prevederi CLARE care "explică" cine pot fi candidaţii Şcolii Profesionale!

"ANEXA 2

METODOLOGIA de organizare şi desfăşurare a admiterii în învăţământul profesional de stat cu durata de 3 ani

CAPITOLUL I - Dispoziţii generale
ART. 1 - Admiterea elevilor în învăţământul profesional de stat cu durata de 3 ani, denumit în continuare învăţământ profesional cu durata de 3 ani, se face cu respectarea Metodologiei de organizare şi funcţionare a învăţământului profesional de stat cu durata de 3 ani, prevăzută în anexa nr. 1 la ordin, pe baza criteriilor stabilite de prezenta metodologie.
ART. 2 - (1) Pot opta pentru învăţământul profesional cu durata de 3 ani elevii înscrişi în clasa a VIII-a şi absolvenţii clasei a VIII-a din seriile anterioare.
(2) Elevii prevăzuţi la alin. (1) pot fi înscrişi în învăţământul profesional cu durata de 3 ani numai dacă au promovat clasa a VIII-a." - SURSA = Anexa 2 la O.M.E.N. nr. 3136/2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......tat%20.pdf

Având în vedere aceste prevederi, este evident că NU poţi să te înscrii la Şcoala Profesională după ce ai absolvit un liceu şi după vârsta de 18 ani!

Dacă doreşti o anumită calificare, atunci poţi să te înscrii la o Şcoală Postliceală sau la un Curs de calificare...

După ce vei termina o Şcoală Postliceală, pentru a primi Diploma de absolvire a Şcolii Postliceale, va TREBUI să susţi examen!
Dacă promovezi "examenul de certificare a competenţelor profesionale", atunci vei primi un "Certificat de competenţe profesionale nivel 5" = " Certificat de calificare nivel 5 însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului în format Europass" ( anexa nr. 7 ).

Vezi alte detalii la linkul :
http://ismb.edu.ro/documente/retea/2015/acte_studii_absolventi_2015.pdf

http://lege5.ro/......niversitar

O zi frumoasă!

| Anonimuserr a răspuns:

Pai daca nu ma insel, pana la 26 de ani poti primi pensie de urmas, de asemenea tot pana la 26 de ani pot beneficia de reducere la RATB, Metrorex si tot pana la 26 de ani ai si asigurare medicala, dupa aceea trebuie sa o reinoiesti tu sa muncesti.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimuserr):

Primesti pensia doar cat timp esti la scoala, daca nu iti continuii studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii nu mai primesti pensia.

Voiam sa stiu daca se acorda si celor care fac scoala profesionala.