| Sweew3 a întrebat:

Salut TPU! Exista in limba romana "suport moral"?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Da, exista. Stiu ca nu era tocmai corect pentru ca a fost preluat din engleza dar s-a folosit asa mult la noi incat l-au bagat in dex. Totusi e mai frumos sa spui sprijin moral

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,exista acest termen
fii mai explicit ce anume cauti? happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista, de ce nu?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ii zici pur si simplu "sustinere" are cam acelasi sens.

| gabicoo a răspuns:

Da! I se zice Viagra.

| KovacsB a răspuns:

Da, si se numeste exact suport moral.

| Mda01 a răspuns:

Exista,nu e nimic gresit cu asta.

| roca323443445 a răspuns:

Da, termenul "suport moral" există și este folosit în limba română. Acesta se referă la sprijinul emoțional, psihologic sau moral pe care îl oferă cineva unei alte persoane în momente dificile, permițându-i acesteia să se simtă susținută și încurajată. Suportul moral poate fi exprimat prin cuvinte de încurajare, empatie, ascultare activă sau alte gesturi care să arate că cineva este alături de celălalt în dificultăți sau în momente de nevoie.

| Luanna18 a răspuns:

Da există, chiar tu l-ai scris corect în Limba Română. În Engleză se scrie "moral support" dacă nu mă înșel. Pup.