| anonim_4396 a întrebat:

Mai exista cuvantul "directiune" in limba romana?

2 răspunsuri:
| Corobana_Stefanel_1990 a răspuns:

Normal! Singurele cuvinte eliminate din DEX au fost Astrofoniksichie si telekhinezie si au fost inlocuite cu Astrologie si Telechinezie deoarece poporul roman intampina dificultati in rostire lor! FUNDA?

| anonim_4396 explică (pentru Corobana_Stefanel_1990):

Citisem printr-o carte de romana cum ca cuvintele (scuzati cacofonia) terminate in "une" au fost eliminate, de fapt, inlocuite, astfel in loc de "comisiune" fiind "comisie" si ma gandeam ca si in loc de "directiune" acum e "directie" sau ceva de genul.