| darius148 a întrebat:

Imi poate spune cineva la bac se numara si conjunctiile, prepozitiile si articolele atunci cand se numara cate cuvinte ai pe un rand? Adica stiu ca nu se numara toate cuvintele din eseu si doar pe randul cel mai lung si se face medie, ma rog, vreau sa stiu daca atunci cand se numara pe respectivul rand se iau in considerare si conjunctiile, prepozitiile etc. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| SyraMadeily a răspuns:

Eu stiam ca numara efectiv cuvintele. Altfel cum ar stii care e cel mai lung rand? Bineinteles ca, numarand repede, s-ar putea sa numere mai putin cu 10-15 cuvinte, dar nu cred ca numara cel mai lung rand. Altfel se poate ca eu pe un rand sa scriu 16 cuvinte scurte si pe restul sa scriu cate 5-6 cuvinte mai lungi, si atunci imi numara 60 de randuri a cate 12 cuvinte-> 720 de cuvinte, sau 350 de cuvinte, care e mai aproape de adevar?
Oricum, conjunctiile si prepozitiile de numara atunci cand se numara cuvintele.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Nu conteaza asta, Dumnezeule... omul ala isi face o idee aproximativa de cate cuvinte ai avea pe rand, nu pune chiar 100% precis. Pe unu poti avea 12, pe unul 9, asa ca ia ceva de mijloc gen 10 cuvinte. Oricum se cam vede de multe ori dupa ochi si-ti dai seama daca copilu a scris suficient sau mai putin.