| AwayOfLiving a întrebat:

Vreau si eu regulamentul liceelor/scolilor. adica articolele in care se spune daca un profesor poate sa dea afara u elev, la cate absente esti exmatriculat etc toate astea...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare scoala are un regulament propriu si acesta il poti vedea numai la scoala ta.
In schimb poti vedea reglementarile generale, in primul rand Statutul elevului, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 4742/201 si Regulamentul-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016.
De altfel prevederi ale regulamentului scolar trebuiau sa va fie prezentate de diriginte si acesta sa fie afisat la scoala.

| AwayOfLiving explică (pentru Ioandelasal):

Era misto daca lasa-i link de la legile alealaughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru AwayOfLiving):

Iti este foarte greu sa cauti tu pe internet, respectiv pe edu.ro!

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Fiecare scoala poate avea regulamentul ei. Daca in liceul in care am fost eu nu te lasa sa intri fara legitimatie si uniforma, iar fumatul era permis in curtea unitatii de invatamant, nu inseamna ca la toate se intampla la fel. Asta referitor la chestia cu datul afara de la ore.
Iar treaba cu absentele cred ca e la fel peste tot. La 10 nemotivate se scade un punct, sub 5 la purtare inseamna repetent, iar nr de absente la care esti exmatriculat tot la fel tine de scoala respectiva. Dar daca ai multe absente poti sa iti iei o scutire si se rezolva.

| NoplaxS a răspuns:

Daca are peste 9 absebte i se scade nota la purtare, nu stiu daca poate fi exmatriculat din cauza absentelor. poate doar repetent.