| Rocker4Ever a întrebat:

Imi puteti spune ce importanta are inventarea scrisului in Antichitate? Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Mesopotamia a fost unul dintre primele, dacă nu chiar primul loc din lume unde a apărut scrisul. Prima formă de scris a fost reprezentată de pictograme, imagini ce reprezentau obiecte sau idei. La sfârșitul mileniului IV î. Hr., acest sistem a fost simplificat și abstractizat, evoluând în scrierea cuneiformă, un sistem pe bază de silabe. Această formă de scriere s-a răspândit apoi în mare parte din Orientul Apropiat. Akkadienii, elamiții, hittiții și asirienii au folosit acest sistem. Textele erau scrise pe tăblițe de lut, cu un bețișor, creând astfel formele caracteristice ale scrierii cuneiforme.
Personal, cred ca una din cele mai importante functii ale scrisului in Antichitate e aceea de a impartasi generatiilor urmatoare detalii despre oameni importanti in acea perioada/credinte/traditii/reguli de comportare in societate etc., astfel permitandu-ne sa aflam cum era viata in trecut.

Succes!