| Cumintzel a întrebat:

in ce ordine se aseaza cuvintele cand vrei sa faci o propozitie in engleza? si de ce nu se aseaza de fiecare data la fel? dau funda.happy

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Daca te referi la ordinea adjectivelor treaba sta cam asa : intai pui acel adjectiv care exprima valoarea/opinia apoi marimea, varsta sau temperatura, forma, culoarea, originea si ultimul materialul.Ex: a lovely old red book.Adjectivul se pune inaintea subst. iar articolul (a sau the) inaintea subst. sau inaintea adjectivului. Daca te referi la adverbe sunt cateva care au o pozitie anume in prop. : already se plaseaza intre auxiliarul to have (present perfect simple ) si verbul de conjugat, yet se pune la sfarsit si pentru mai multe informatii vezi aici : http://grafitgroup.ro/lectii/adverbul_engleza.php -- hmm ce sa-ti mai spun tag questions se pune tot la sfarsit...Vei vedea pe parcurs.P.s : Si eu incerc sa invat engleza acum. O zi frumoasa sa ai!

5 răspunsuri:
| Alexalice10 a răspuns:

De obicei : subiect+ predicat + restul cuvintelor( complemente, atribute)
adjectivul se aseaza intotdeauna inaintea substantivului;
la intrebari, trebuie sa faci inversiune, adica:
auxiliar( care difera in functie de timp)+ subiect++ verb+ restul propozitiei big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca-ti poate da cineva lectii de GRAMATICA a limbii engleze aici pe TPU? TRebuie sa cunosti gramatica limbii engleze ca sa intelegi cum sunt asezate cuvintele! Mai bine ia o carte de engelza si afla din ea! sau ai internetul la dispozitie! studiaza!

| Cumintzel explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspunsuri nefolositoare. Decat sa raspundeti degeaba mai bine nu mai raspundeti ca numa enervati oamenii. Si da pentru inteligenta ta imensa se poate invata engleza si online.

| michaelaaa a răspuns:

Adjectivele se aseaza inaintea substantivelor

| Ailen a răspuns:

Pentru ca englezii sunt mai smecheri b-)