| ZeUs13 a întrebat:

In curand voi termina liceul, iar in vara urmeaza sa ma inscriu la facultate.As dori sa ma inscriu la Universitate-Facultatea de Geografie-Specializarea Cartografie cu elemente de cadastru.Dar nelamurirea mea este daca imi va fi de folos pe viitor, ce oportunitati de angajare voi avea si as dori sa aflu cat mai multe detalii.Astept un raspuns cu nerabdare si multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Știu pe cineva care a terminat Geodezia (mult mai greu) și nu și-a găsit loc de munca, deși era într-un oraș mare și avea perspective bune, asa ca după ce-a terminat-o s-a înscris la calculatoare. Sigur, nu zic ca nu o să-ți găsești, sau asa. Depinde de multe, dar personal nu vad un viitor la geografie, oricare ar fi ea (cartografie etc).

| ZeUs13 explică (pentru WhiteLife):

Am vazut ca studiezi si elemente de cadastru, ma gandeam ca la final sa lucrez in aceasta zona ca tehnician cadastru etc., am inteles ca se studiaza anumite programe cum ar fi GIS si si cica ar fi cautate persoanele care au aceste cunostiinte.De asta ma gandeam ca ar fi de persepectiva.