Întrebare recomandată | Sven a întrebat:

M-am apucat sa invat serios istoria Romaniei. Am nevoie de aceasta pentru admiterea la facultate.
Pe langa ceea ce citesc, cred ca mi-ar prinde bine si niste documentare.

Imi puteti recomanda cateva?
Multumesc anticipat!

PS: Documentarele sa fie explicit numai despre istoria Romaniei.

3 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Mai mult decât ce ţi-a spus userul anterior nu am ce-ţi zice. Dacă ai fi vrut la general aş fi putut recomanda câteva. Nu prea sunt doar pentru România. Încearcă Youtube deci sau caută pe net programul TV al celor de la TVR. TVR 2 sau 3 mai dau chestii de genul. Pe 3 vei afla multe chestii despre minorităţile din România.

PS. Ai putea citi câteva cărţi care deşi nu-s explicit manuale profi de istorie, ci doar beletristică, tot poţi afla multe chestii pe fondul intrigii. Un exemplu bun pe care ţi-l recomand e să citeşti "Cel mai iubit dintre pământeni" de Marin Preda. Arată condiţia intelectualului într-un sistem represiv, comunist. Afli multe despre perioada aceea. Poţi citi de asemena "Gherla" de Paul Goma sau memoriile lui Tudor Greceanu.

PPS. Pentru o descriere bună, mai ales dpv social, a unei perioade mai îndepărtate poţi citi "Ciocoii vechi şi noi( Ce naște din pisică șoareci mănâncă)" de Nicolae Filimon.

| Lawliet14 a răspuns:

Cauta pe Youtube.

| Darius691 a răspuns:

Independenta Romaniei... poti cauta aici :http://www.filmedocumentare.com/independenta-romaniei/