| Cosmin483 a întrebat:

Salut, TPU!
M-am certat cu viitorii colegi de clasa și vreau sa ma mut de la liceu în semestrul al doilea al clasei a 9 a. Din cauza ca am avut media prea mica de a intra la Liceul Teoretic Dimitrie Cantemir pe științe sociale, mai exact 8, 55, am intrat la Colegiul Economic Administrativ, Iași pe comerț (asta era a 7 a varianta).
Acum am ieșit și de pe grup. M-am certat cu un arogant al clasei și toți îi țin partea. Când ieșea cineva din grup ei îi bagam după 5 minute, dar acum au trecut 2 zile și nu m-a băgat nimeni.
Am cautat pe site-ul scolii și pe științe sociale, sa ma mut la Cantemir trebuie sa dau diferențele la română, istorie și științe socio umane. La astea trebuie sa îmi iasă media 9?
Este posibil sa nu mai trebuiască sa dau diferențele din pricina notei? A, am uitat sa precizez. Pe științe sociale media e de 8, 50.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ai alta treaba decât sa te muți la alt liceu ca te ai certat cu unu din clasa? La naiba, dacă te cerți și la următorul liceu te muți iar? In 4 ani de liceu te vei certa cu colegii din când in când. Asta nu înseamnă ca trebuie sa te muți. Pana începeți liceul, dacă îl mai începeți, va impacati voi. Eu zic sa i spui cuiva sa te adauge in grup și gata. Si încearcă sa nu te mai cerți cu nimeni

| Cosmin483 explică (pentru anonim_4396):

Hai ca i cere scuze arogantului ca i arogant? Mersi, de sfat. Bine, îi spun doar scuze ca ti am spus arogant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate adica tu nici nu i-ai vazut la față, nici nu ai inceput anul si vrei sa te muti? De la o cearta pe un grup de Whatsapp? Anul trecut cand intram eu a 9-a era super amuzant pe grupul clasei, ne intelegeam, glumeam... De ce sunteti asa ranchiunosi? De bine de rau trebuie sa stati 4 ani in liceu iar tu nici nu ai inceput bine si te dai la cearta. La inceput trebuie sa te dai bine cu colegii, sa legi prietenii, nu sa iti etalezi smecheria sau sa te contrazici. O sa ai o imagine proasta... Nu mai bine esti calm, iti ceri scuze ca omul si faci si tu caterinca? Anii de liceu trebuie sa fie cat mai frumosi, nu cu suparari copilaresti. Lasa astea in urma, schimba-ti atitudinea si fii si tu mai ok ca altfel fug toti de tine. Iar daca vrei sa te muti o sa ai mult de tras, sa ai o medie mare dar sa si inveti la materiile alea, sa iti iei lectiile pentru diferente.

| Cosmin483 explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt genul de persoana calma și nu ma cert din nimic, dar psihopatul ala o început, eu ce pot sa fac?

| Cosmin483 explică (pentru anonim_4396):

A, nu am de ce să-mi schimb atitudinea. Dar băiatul acela chiar e un arogant și jumătate, se crede perfect.