| GrungyCacti a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie stresanta. Anul trecut am dat examenul de licenta si am picat, dar nu m-am mai dus la restanta. Stie cumva cineva din intamplare daca il dau acum, trebuie sa il platesc pentru a-l sustine? De asemenea, se poate sa ma inscriu online? Ma aflu la o distanta foarte mare de facultate. O sa sun maine la secretariat, dar pentru linistea mea sufleteasca as dori sa stiu mai devreme daca se poate. Multumesc.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pana maine si pentru linistea ta, cauta fie pe website-ul universitatii, fie pe cel al facultatii, regulamentul privind activitatea profesionala a studentilor pentru a afla de cate ori se poate sustine licenta fara plata. La unele facultati, o plata odata facuta tine loc de inscriere ( trebuie intrebat la secretariat!).

| Bondarel99 a răspuns:

Pai banuiesc ca da, a trecut un an. De 2 ori e gratis, a treia oara platesti. Vezi in regulament cate credite are ca sa stii cat trebuie sa platesti.

| GrungyCacti explică (pentru Bondarel99):

Nu e pe credite. E o taxa speciala. Nu era mare lucru daca avea cateva credite, dar taxa de sustinere a examenului de licenta e de 1000 de lei. sad

| Bondarel99 a răspuns:

Nasol. Ce fac unele facultati pentru bani...
Stiu ca la majoritatea celor de stat se pune ca si un nr de credite si daca nu iei platesti echivalentul. Dar la tine e foarte posibil sa te puna sa dai taxa aia acum. Oricum bafta! Macar ai scapat de facultate laughing