| YoloCat a întrebat:

mâine am teza şi am nevoie de ajutor:
Vă rog să îmi spuneţi cum sunt verbele la participiu şi la supin(exempel), deoarece pe internet scrie altfel decât în cărţi şi sunt confuz! tongue

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La participiu verbul se termină întotdeauna în "t" sau "s" (în funcție de context)
ex. citit (citită, citite), desenat (desenată, desenate), vorbit (vorbită, vorbite), mers, scris etc
ex: roman citit, carte citită, caiete citite (citit, citită, citite sunt atribute)

La modul supin se termină tot în "t" și "s", însă aici trebuie să ții cont că în fața verbelor se află cuvintele:
"de", "la", "pentru"
ex: de scris, pentru scris, la scris etc
Mașina de scris s-a defectat (de scris, verb la modul supin, cu funcția sintactică de atribut verbal)

1 răspuns:
| KazutoKizoki a răspuns:

Sa iti dau cate-va exemple
Participiu:mancat,sculat, facut, etc
Supin:de mers, de citit, de facut
(la supin ''de''se pune inaintea verbului)