| ioana02 a întrebat:

Maine incepe scoala si sunt boboaca la liceu, la filologie. Puteti sa-mi spuneti cum o sa fie primul an? Cum se comporta, in general, elevii mai mari si profesorii cu bobocii? Ce parere aveti despre acest profil, credeti ca o sa-mi foloseasca la ceva? Fundita pentru cel mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Eu am terminat Stiinte Sociale, nu Filologie, dar profii s-au purtat intr-a noua la fel la ambele profiluri de Uman ( cel putin asa a fost la noi ). Si ce inseamna asta? Inseamna ca au fost foarte drastici, ne puteau note mici la obiecte precum fizica si chimie, chiar daca noi eram Uman si era evident ca nu vrem sa avem tangente cu aceste materii. Elevii mai mari s-au purtat ok cu bobocii, iar eu cand am fost a 12-a la fel m-am purtat ( sa mai zic ca in mare parte nici nu stiam cum arata cei mai mici decat noi? laughing ). Sunt licee la care cei mai mari necajesc bobocii, dar daca nu au fost antecedente pana acum in liceul la care ai ajuns tu n-or sa fie nici de acum inainte. Cat despre profil, iti ofera o gama larga de posibilitati odata cu terminarea liceului. Acum depinde si de ce iti doresti tu: daca vrei sa fii medic, arhitect, inginer sau contabil, e dificil odata ce ai terminat Umanul. Daca insa vrei sa ajungi traducator, jurnalist, avocat, manager, consultant de imagine, agent de publicitate, psiholog, asistent social, analist politic, ghid turistic, profesor, arheolog, politist, etc, ai facut cea mai buna alegere.winking Bafta!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Profesori ai sa vezi buni-rai, colegii la fel (sa nu ai incredere in nimeni) mai ales stii cum e lumea de perversa si fi cuminte, asa totul va merge ca pe roade.

| DeliaDaniela a răspuns:

LA inceput profesorii o sa fie mai indulgenti, o sa aiba rabdare cu voi! Elevii mai mari o sa fie foarte curiosi sa va cunoasca [ mai ales baietii]hee hee depinde de atitudinea voastra cum o sa se comporte cu voi!
Profilul este bine ales... succes in noul an scolar! happy

| ioana02 explică:

Va multumesc tuturor!

| iflirius a răspuns:

Salut! desi nu sunt la liceu am o vecina foarte prietenoasa care este!
in primul an profesorii nu vor fi prea severi dar de la un timp o sa fie mai severi ca sa nu va intre in voie big grin
Dar profilul tau este bine ales! felicitari si eu vreau sa dau tot la filologie:X