| craiovaoltenia1234 a întrebat:

Maine se face inscrierea la liceu si vreau sa ma duc la filologie sau stiinte sociale.(1.filologie 2.stiinte sociale) Ce profile sa mai bag pe foaie de inscriere?(Toate pe care le are liceul respectiv, in ordinea preferintelor?) ce sa mai pun dupa filologie si sociale?

Răspuns Câştigător
| anabelisa a răspuns:

Eu acuma nu pot sa te sfatuiesc ce profile sa mai adaugi pe foaia de inscriere, dar iti voi sintetiza in cateva randuri ce inseamna sa fii la filologie. Daca cumva nu-ti place sa-ti pierzi vremea cu autori grei ai literaturii romane si sa faci rezumate multe si obositoare, daca nu vrei sa-ti bati capul cu retinerea anilor si evenimentelor istorice, te sfatuiesc sa nu aplici pentru acest profil.Stiu ce inseamna toate acestea, fiind la filologie.M-am adaptat destul de greu in plinul an, datorita volumului mare de informatii si cerintelor profesorilor, care nu se compara cu cele din generala.Asta depinde in mare masura si de valoarea liceului.Eu sunt eleva a unui colegiu renumit, asa ca, si pretentiile sunt pe masura.
Oricum ramane la latitudinea ta sa faci alegerea potrivita, in functie de parcursul profesional pe care il vei urma dupa terminarea liceului.Si nu uita un lucru:nu lasa pe nimeni sa-ti influenteze deciziile importante, pentru ca, facand pe placul mamei sau a rudelor, nu faci altceva decat sa-ti ruinezi reusita in viata:aceea de a practica cu placere meseria pe care ti-o alegi.
Succes!

1 răspuns:
| miTzuliK93 a răspuns:

Stiinte ale naturii si Matematica-Informatica, fix in ordinea asta. Dar asigura-te ca ai media destul de mare pentru a intra la profilele dorite de tine, altfel vei fi repartizat la mate-info sau stiinte ale naturii, in cel mai rau caz. Pentru a evita treaba asta, ai mai putea pune inca 2 optiuni: de Filo si Stiinte Sociale de la inca un alt liceu inainte de cele dorite de catre tine.