| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Sunt cls 8 si in curand o sa fie repartizarea copiterizata cu acele coduri. Eu mi-am ales mai multe profile in ordinea asta:
1) mate-info
2)filologie
3)stiinte sociale
4)economic
5)turism si alimentatie
Intrebarea mea este: in ce ordine ar trebui sa trec codurile(in afara de ordinea de la profile) ma refer in ordinea preferintelor(cele care sunt mai aproape de mine) sau in ordinea mediilor?

8 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Filologie?! ar trebui mate info, stiinte, economie si abia apoi filologie! De la filologie daca termini nu ai deloc posibilitati de a merge la facultate ca altceva decat ca si profesor sua ceva chestie cu limbi straine!

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru Mayar):

Sunt posibilitati si la filologie, dar nu imi schimb parerea acum. Poti de exemplu sa mergi la filologie, dar dupa sa dai la o facultate ce nu are legatura cu filologia, dand niste teste sau facand suplimentar acasa

| Mayar a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Sa faci suplimentar acasa mai multe materii, fara profesor, asa cum se face le liceu la profilul respectiv e chiar aiurea, plus ca nu ai atata timp. mai ai nevoie si de timp liber

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru Mayar):

In fine! Mie imi place si acest profil. Intrebarea mea era alta si nu daca e filologia e un profil bun.

| Mayar a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Completezi in ordinea preferintelor tale profilele de liceu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu trecusem de la mate-info in ordinea distantei casa-liceu, pe urma stiinte si asa mai departe. Eu avusesem si medie mare si normal ca am intrat unde am vrut. Daca ai media mica, oricum nu strica sa incerci. Pune crescator (distanta mica->distanta mare), apoi descrescator (medie mare->medie mica) pe fiecare profil(asa ne invatase acum 3 ani pe noi diriga). Ai destule sloturi sa treci toate liceelewinking

| Evelinmariaa a răspuns:

Ar trebui sa treci codurile in funcție de preferintele pe care le ai, dar evidnet, aceste preferințe sa fie cat de cat apropiate si de media pe care tu o ai

| Mihai11 a răspuns:

Trece-le în ordinea preferințelor și nu ține cont de medii.
Nu ai de unde să știi la ce profil vrea fiecare cu media mai mare ca tine.
Să zicem că schimbi ordinea și treci a 2-a opțiune economie, dar voiai filologie. Se poate ca după să vezi că la filologie au intrat și alții cu medie mai mică ca tine și cred că e nasoală treaba.

Să-ți dau un exemplu. O cunoșiință voia la mate-info, având media 5, ...Dar pentru că mulți aveau medii mai mari și pentru că media de de acum 2 ani a fost 8, ..., nu a mai pus pe listă mate-info.Și ce să vezi, ar fi intrat deoarece a fost o medie mai mică ca în 2015, sub media lui.