| Skrillex123 a întrebat:

Salut TPU, Marti am teza la romana, si nu stiu absolut nimic, nu prea reusesc sa invat din moment ce sunt pe profil real la stiinte si ma axez mai mult pe matematica si fizica, totusi nici situatia mea pe sem 1 nu e chiar frumoasa, proasta mi-a trecut 6 media, dar totusi a zis ca nu va da niciodata o nota mai mica de 4 ca sa nu lase corigenti, dar tot nu vreau sa ma fac de ras cu media 4 la romana, avand in vedere ca voi fi si tras la morala de parinti, aveti sfaturi pentru invatat la romana?

1 răspuns:
| RazvanRO6969 a răspuns:

Salut, sfatul meu e sa te pui pe invatat ca ai timp destul. Incearca sa iti faci un plan si sa inveti schematic, nu neaparat cuvant cu cuvant. Cand inveti ai grija sa scapi de orice ar putea sa te distraga. Daca ai dificultati sa inveti eseele lungi, poti asculta Psihotrop. El are o serie de melodii cu opere si daca le inveti versurile pe de rost, poti lejer sa le transformi intr-un eseu de peste 400 de cuvinte. Si eu am fost in aceeasi situatie si m-a ajutat foarte mult. Recomand!