| Anakmrunja21 a întrebat:

Salut TPU! Mi-am pierdut carnetul de elev (de gimnaziu) si am nevoie urgenta de o solutie. Am cautat peste tot. I-am spus mamei daca pot cumpara un carnet nou, dar zice ca nu se poate, ca e nevoie de cel original, plus ca familia mea si cu mine plecam cu trenul in 2 zile si fara carnet o sa pierdem 60 de lei pe bilet. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Platesti biletul, daca nu-l gasesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Unde ai fii putut pierde un carnet de note?
Ai iesit afara cu el la joaca, sa-l arati prietenilor?

| isemilia a răspuns:

Se poate, cand pierzi carnetul de elev e normal sa iei altul. Problema e ca ar trebui sa mergi la scoala cu el, ceea ce nu ai cum, fiind vacanta. Incearca sa il mai cauti, poate il gasesti. Daca nu, va trebui sa platiti biletul. Daca nu il gasesti pana in toamna, va trebui sa iei altul si sa mergi la secretariat sa explici situatia.

| florin926481f a răspuns:

Poti cumpara un carnet nou dar il iei degeaba pentru ca nu e doar un carnet gol(nu e completat, vizat). Deci trebuie sa platesti transportul.

| IubescRomânia a răspuns:

De ce nu știi să ai grijă de ce e al tău? De ce îți bați joc de banii părinților și, mai ales, de educația ta? Așa a ajuns România, o țară de analfabeți nepăsători și fără conștiință națională. Vă dați voi patrioți, dar îi dați voturi la neamț, îi dați like la țigan (mă refer aici la un anume țigan manelist) și îl poftiți pe străin să vie să ne ia petrolul. Ne fură țara, iar voi nu faceți nimic, doar stați și vă uitați.