| Flaviucu a întrebat:

Salut TPU,
O prietena de a mea vrea sa-si i-a un credit de la CEC si i-au spus sa faca o declaratie pe proprie raspundere ca nu plateste cheltuieli si ca toate cheltuielile sunt platite de catre tata. Trebuie sa faca si ea si tatal o declaratie, cum ar trebui formulata acea declaratie?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la cheltuielile legate de întreţinere...

Ar fi TREBUIT să întrebe dacă este necesară o Declaraţie Notarială!

În cazul în care NU este necesară o Declaraţie la notarul public, atunci pot întocmi AMÂNDOI o Declaraţie scrisă pe aceeaşi foaie.

Ceva de genul :
"Subsemnata/subsemnatul..., legitimat/ă cu CI serie & număr... eliberată de SCLEP... la data de..., având domiciliul..., declar pe proprie răspundere că NU trebuie să achit nici un fel de cheltuieli de întreţinere, toate cheltuielile necesare sunt achitate de tatăl meu; iar în cazul tatălui se declară că el achită toate cheltuielile aferente..."
La sfârşit FIECARE trece data şi semnătura.

Fiica face Declaraţia pe jumătatea superioară a paginii, iar tatăl pe jumătatea inferioară...
Ambele să aibă titlul : "Declaraţie pe proprie răspundere"!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au cerut ca declaratia sa fie declaratie autentificata la un notar public?

| Flaviucu explică (pentru Ioandelasal):

Nu, o declaratie scrisa de mana acasa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Flaviucu):

Atunci este simplu, de ex.:
Declaratie
Subsemnata Ionescu Ioana, cu domiciliul in Ionesti, str.Ion Ionescu, nr.25, jud., CNP 2. , avand CI seria XX, nr.XXX, emisa de SPCLEP xxx, la data de., declar pe propria raspundere, sub sanctiunea prevazuta de Codul penal pentru declaratii false, ca nu contribui la cheltuielile familiei mele, toate aceste cheltuieli fiind achitate de tatal meu Ionescu Ion (si se dau toate datele asa cum am indicat si la Ioana).
Cele declarate corespund realitatii, drept care semnez.
Ionesti, la data de 27.06. 2014
Ionescu Ioana (se semneaza)
Tot cam asa trebuie sa arate si declaratia tatalui doar ca el va scrie: "declar pe propria raspundere, sub sanctiunea prevazuta de Codul penal pentru declaratii false, ca eu achit toate cheltuielile familiei mele, iar fiica mea Ionescu Ioana (cu toate datele) nu contribuie la aceste cheltuieli."
P.S. N-am putut pune cate puncte de suspensie ar fi trebuit deoarece robotelul m-a atentionat ca i-am dat dureri de cap.