| Andrei2424242 a întrebat:

putin ajutor la acest rebus? Ca nu imi dau seama exact ce trebuie facut! https://imgur.com/mqCMp9E

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai gasesti raspunsul la intrebarile enumerate de jos. Apoi incerci sa bagi raspunsurile de le stanga la dreapta, litera cu litera in fiecare patratel. Vezi unde se potriveste ca dimensiune astfel incat sa nu ramana loc liber (sau sa pui tu in plus patrate).
Apoi de la A la B ar trebui sa iti iasa un cuvant.

Daca nu iti iese, schimbi asezarea raspunsurilor. De exemplu 7 si 8 au acelasi numar de patrate, acolo pot fi schimbate cuvintele intre ele.

Bafta sa ai!

| sierra1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

"7 si 8 au acelasi numar de patrate, acolo pot fi schimbate cuvintele intre ele"

- hai măi Bogdi, chiar așa?

| sabin89 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Invers, de la dreapta la stânga n-ar merge?

| DoarBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Nu cred. Ca numerotarea este in stanga.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sierra1):

Stai ca vad ca nu mai merge linkul ala. Am numarat eu gresit? Imi cer scuze atunci. Cum ar zice un om intelept al muzicii clasice romanesti, "am gresit si eu, oricine greseste".
Sau faceai referire la litere si nu patrate?

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Definitiile sunt puse in ordinea numerelor si le scrii, numai pe orizontal si numai in casutele ingrosate. Celelalte casute raman libere.

| Simpatic a răspuns:

Scrii pe orizontala rezolvarea intrebarilor de jos
1. Rege din mesopotamia si tu treci pe CUTARE in casuta 1 adica cine a fost acel rege
2. Forma de conducere politica in Atena antica > cred ca e DEMOCRATIA
3. Creatorii primii civilizatii > Sumerienii
10. Tip de scriere > CUNEIFORMA
11. zeul soare > RA

A>B : MESOPOTAMIA

ps: chiar daca stiu sa-l fac pe tot nu mi se pare sa il scriu pe tot, las sa inveti si tu sa faci.

| sierra1 a răspuns:

Pe verticală, e ficiorul ăsta : Mesannepadda

| johnnny123 a răspuns:

Cum adica nu-ti dai seama ce trebuie facut? Nu intelegi conceptul de rebus?

| Yuoia a răspuns:

Completezi "solutia" pe orizontala, conform definitiilor date (care din pacate nu sunt numerotate, dar sunt in ordine).
Si, cum scrie sus, daca ai completat corect, de la A la B vei afla zona...