| Ion_Alex_2000 a întrebat:

Spuneti-mi si mie care este diferenta intre inversul si rasturnatul unui număr, daca se poate cu exemple.

Răspuns Câştigător
| Bybanu a răspuns:

X= numar
1/x se numeste inversul unui numar

123-numar
321-se numeste rasturnatul unui numar natural, este numarul scris cu cifrele de la coada la cap

1 răspuns:
| PaulNeagu a răspuns:

Deci... nu exista nici o diferenta dintre inversul si rasturnatul unui numar, se spune rasturnat doar pentru cei de la inceput, iar invers pentru cei mai avansati. De ex. : eu sunt clasa a 6-a si intr-a 5-a spuneam rasturnat, dar acum spun invers. Exemple cu numere: numarul este 123 ~ rasturnatul/inversul este 321.