| Alex_Florin_1980 a întrebat:

stiti cum arata un parpalac sau unde pot gasi unul? (parpalac in tarile romane din evul mediu)

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Din colectia de pe timpul romanilor cred ca mai poti gasi doar la comanda la casele de moda. Dar cred ca trebuie sa iti vinzi masina pentru pretul unuia. Viziteaza muzee.

| minrest a răspuns:

Parpalac inseamna pardesiu, din stofa sau piele, si nu are treaba cu evul mediu.

| minrest a răspuns:

Vezi ca mi-ai dat link la ''parcalab'', nu la ''parpalac'', sarmanul de tine. Parpalacul e haina, iar parcalabul e dregator. Eu nu iti dau nici un link, ti-as da la abecedar, ca citesti pe sarite.

| minrest a răspuns:

Sa iti raspund si pe fond. Moda boiereasca s-a schimbat de-a lungul timpului, in peste 550 de ani de existenta a parcalabilor in Tarile Romane. Da cautare pe Google pentru ''costume romanesti sec XVIII'' si pentru ''costume romanesti sec XIX'', si selecteaza ''images'', iar din imaginile primite uita-te la cele cu mari boieri, sunt cei cu comanace pe cap.

| Alex_Florin_1980 explică (pentru minrest):

Tipule eu am scris parcalab dar s-a modificat din cauza autocorectorului + deja gasisem inainte sa mai scrii tu deci da... Plus chiar si daca as fi scris gresit intentionat nu trebuia sa ma faci sarman in ***... Daca cineva te-ar face taranul **** cum te fac eu nu ti-ar place nu?

| minrest a răspuns (pentru Alex_Florin_1980):

Mai, nu asta ai spus, ci m-ai trimis sa ma uit mai bine. Ca daca ziceai ca nu te lasa sa scrii, nu aveam de ce sa te fac ''sarman''.

| Alex_Florin_1980 explică:

Unde pot gasi un costum.