| BoboNFX a întrebat:

sunt Bogdan si am 12 ani, cine ma poate ajuta, sa imi zica la ce scoala trebuie sa urmez dupa liceu pentru a deveni un jandarm?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca vrei sa fii ofiter sau subofiter.
Pentru ofiteri ai nevoie de Facultatea de Jandarmerie sin cadrul Academiei de Politie iar pentru subofiteri de scoala de subofiteri.

| BoboNFX explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult, pot merge in viitor si la academia de politie Campina? Pot ajunge jandarm de acolo?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BoboNFX):

La Campina este scoala de agenti de politie si nu academie, Academie de Politie este numai in Bucuresti si in cadrul acesteia este Facultatea de Jandarmi. De la Campina iesi agent de politie.
Scoala de subofiteri de jandarmi exista, in prezent, numai la Dragasani si Falticeni.