| Nicusor20042014 a întrebat:

Sunt clasa a8-a si am examenul.
Niste sfaturi pentru cum as putea lua o nota cat mai mare la examen?
Si in ultimul a inceput sa imi scada ambiția, invăț greu, nu pot fi atent.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| VENUSPRINT a răspuns:

Si eu sunt a opta. Iti recomand sa iti cumperi culegeri si sa lucrezi din ele macar 3 subiecte de teste pe saptamana, la ambele materii daca poti sau alternezi saptamaniile, adica o saptamana 3 teste la mate si 3 teste la romana. Invata argumentarile din timp si cauta modele de peste tot. Invata din timp anumite concepte, poti face asta prin video-uri, se gasesc o tona pe Youtube. Pentru mate recomand culegerea Paralela 45, are un breviar de teorie si 80 de modele de teste in corcondanta cu materia de examen si 12 teme de exercitii pe un anumit subiect. La romana recomand culegerile de la editura Delfin, si cea de teste dar si cea cu breviare teoretice pentru gramatica si argumentari. Daca iti permit banii, iti sugerez sa iti gasesti si un profesor cu care sa faci meditatii, deoarece la clasa profesorul nu explica foarte bine pentru ca majoritatea vor ca tu sa faci meditatii cu ei sa mai adauge cativa lei la salariul lor prost. Succes!