| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Trec in toamna in clasa a 12 a. Am o obsesie care nu ma lasa in pace. Sunt sigura ca nu o sa iau bacul, imi este groaza de asta. Desi invat, simt ca nu voi reusi sa sar de media 6, asta in cazul fericit. Acum, mi s-a blocat tableta, nu am apucat sa salvez eseurile de la subiectul 3 la romana pe cardul de memorie si uite asa, munca mea s-a dus. Acum, nu mai am ambitia necesara sa ma apuc de ele. Poti avea viitor fara bac? Simt ca intru in depresie. Nici nu stiu ce sa mai fac. Stiu ca poate unii dintre voi o sa spuneti ca inainte era mult mai greu la examen, insa eu voi da examenul dupa modelul prezent, ci nu dupa cel trecut. Daca aveti sfaturi, sunt dispusa sa le ascult.

17 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergi la un medic specialist psiholog. Aceasta este politica idioată de a închide aiurea școlile un an școlar efectiv, dacă calculăm ce s-a închis anul trecut și anul acesta.
Adună-te și mergi la un psiholog.
E o acțiune psihică normală de blocaj emoțional.
Referitor la eseu, poate nu e totul pierdut. Reușești să deblochezi tableta și poate ai și eseul tău.
Capul sus!

| Anaoi28 explică (pentru romeo78):

Multumesc!
Sper sa reusesc sa ma adun. Niciodata in toti anii astia de scoala nu m-am simtit atat de prost si de demoralizata.

| Frank51 a răspuns:

Ce rost are să te chinui? Pentru unii nu ajută deloc. Poți lucra și fără bac și să iei lejer 3000+ în mână, și sunt realist. Știu că te aștepți sa îți spună toți că trebuie să îl iei și că te va ajuta, și ca aștepți suport(deși singurul suport pe care îl ai ești tu), dar eu sunt ăsta realist care te trezește la realitate, bacul e simplu, dacă nu se poate lua nu e panică, sunt multe meserii frumoase fără bac unde se fac bani frumoși. Punct.

| zurick a răspuns:

Ai nevoie de bacul luat, și fiind sinceră, e ok de luat.
Apucă-te din timp și va fi totul ok.
La română, sunt multe pagini de studygram poți găsi modele acolo de eseuri. Eu, mi-am făcut eseurile folosind mai multe surse și le-am învățat pe ultima sută de metri ( nu face așa laughing ) și am luat notă mare.
Depinde și ce stil de învățare ai, poți sublinia, face scheme, reface eseuri cu timp, face analigii etc Nu uita să faci modele și pentru restul subiectelor. La 2 trebuie doar exersat pe fiecare model de cerință și să ai un model în fața ( au cărțile cu teste pentru bac și modele rezolvate )
Am văzut că ești la uman, nu mă pricep la restul probelor, dar sunt sigură că dacă înveți, te vei descurca.
Știu că pare un bau-bau bacul și că e stresant, dar privind înapoi a fost un examen ok. O să fie totul bine, trebuie doar să faci foarte multe modele și să înveți, atât.
Baftă ^^

| Anaoi28 explică (pentru zurick):

Eu invat, dar am impresia ca nu e de ajuns. Am impresia ca nu pot face fata. Nu stiu cum sa retin atat informatie. Dupa cum am spus, acum, dupa ce am scris eseurile, am ajuns fara ele. Le-am scris in word, urma sa le copiez pe un caiet, dar le-am salvat in memoria tabletei si s-a blocat, nu cred ca le mai pot recupera. Acum, nu mai am nimic. Eu nu pot retine nimic, oricat incerc. La scoala, pana acum, nu am facut din materia de bac. Doar ce am mai scris cate ceva la istorie si la romana. Atat. La sociologie, am doar 3 lectii pe caiet. La geografie, iar, nu am facut nimic. Toti spun ca avem timp la anul, dar nu, nu e timp. Sunt constienta ca bacul este important, insa nu toata lumea poate retine. Eu, una, cred ca nu mai am timp pana la anul sa ma pun la punct. Cred ca daca iau 6, atunci este ceva. Am tot asteptat, intrucat am crezut ca profesorii vor incepe cu materia, dar nu, nu au inceput. Cat despre eseurile de pe net, daca nu le pot face eu, degeaba. Unele sunt prea simple, au un limbaj care nu cred ca se incadreaza in randul celui literar. Daca nu pot lua o nota mare care sa ma asigure sa intru la facultate, practic, dau bacul degeaba. Fara bac, ma pot angaja si in apropiere de casa.
Am pierdut toate sintezele si eseurile pe care le-am facut. Imi este as ade greu sa ma reapuc de ele.

| NLS a răspuns:

Buna!
Acum e vacanta, daca folosesti saptamanile urmatoare cu cap, poti fara sa te stresezi prea mult, sa iti refaci eseurile.

Sau, alternativ, sa citesti cateva dintre opere. (varianta recomandata)
In ultima instanta, daca chiar ti-au murit corabiile, gasesti eseurile alea gata facute, ramane doar sa le inveti.
Am si eu niste materiale daca vrei, dar nu stiu cat sunt de bine facute, le-am primit de la cineva pentru a imi ajuta un var.

Poti sa il iei, daca dai dovada de seriozitate, te pui pe invatat, si daca iti organizezi eficient ziua.

Nu m-am omorat la romana (dar am invatat totusi), si am luat 9, 05.

| Anaoi28 explică (pentru NLS):

Eu am citit toate operele pentru bac, apoi m-am apucat de eseuri. Nu stiu cum sunteti voi, insa eu nu pot sa invat dupa materialele altora. Daca nu sunt ale mele, sa le inteleg, sa le gandesc, atunci degeaba. Eu nu prea am noroc. Daca nu tocesc, nu iau nota. Nici nu retin repede. Nu vreau sa iau nimic gata facut. La scoala, stateam pana la ora 23 doar ca sa invat pentru a doua zi. Acum ca am pierdut numai la romana 100 de pagini, am mai pierdut si sintezele la istorie, nu prea mai am motivatia sa ma apuc. Plus ca nu imi mai amintesc fiecare detaliu din eseuri. Asta e problema. Stiu structura, insa comentariile literare nu mi le mai amintesc.

| floresdemayo a răspuns (pentru Anaoi28):

Cumpără-ți cărți care conțin eseuri de nota 10.
Dar, dacă zici că "eu nu pot sa invat dupa materialele altora" și ale tale au rămas blocate in tabletă, du-te la un service de calculatoare și platești ca să iti recupereze datele.

| Anaoi28 explică (pentru floresdemayo):

Am laut cateva culegeri pentru fiecare materie, la vare adugam informatiile mele, le structuran exacta duoa modelul din barem.
Multumesc!

| Emma30555 a răspuns:

Nu ceda, mergi înainte, fa ce poți și ce va fi va fi. Stresul inutil nu te ajuta, și dacă îl pici dai a doua oara, dar scăpa de stres fiindcă problema ta momentan doar asta este, restul se vor rezolva.

| Mirel4412 a răspuns:

Am eu eseurile de bac de la cineva, dar nu s-a dat deja bacul?

| Anaoi28 explică (pentru Mirel4412):

In toamna trec in clasa a 12 a.

| GPA a răspuns:

Mama lor de eseuri...

Ia Bac-ul, îți prinde bine în viață și îți oferă posibilități mai mari de angajare decât unul care nu-l are.

| Anaoi28 explică (pentru GPA):

Incerc, dar parca as avea o gaura in cap. Si eu care mai voiam si la facultate. Acum sunt demoralizata total. Daca nu iau o nota mare, nu mai are rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il iei da-l in mortii lui, nu ai de ce sa iti faci nici o grija, daca tu te apuci sa inveti si sa rezolvi variante de bac si iei nota mare in ele, nu ai de ce sa te stresezi, oricum, cel mai important este sa iti iasa media 6 la final, ceea ce este cam usor dupa parerea mea.

| Anaoi28 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca 6 este usor de luat, dar la ce facultate la buget mergi cu 6? Mi-a intrat in cao ideea ca daca nu iau nota mare, nu mai are rost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anaoi28):

Atunci apuca-te si fa subiecte de bac in continuu un an de zile sa poti lua nota mare