| AndreiMario81 a întrebat:

Salut TPU
Sunt in clasa a 10-a
Pe primul semestru am avut media 2 la purtare si pe semestrul al 2-lea imi trebuia minim media 9 sa nu raman repetent dar am lipsit mult si cred ca am in jur de 2-3 la purtare pe acest semestru..sunt destept dar nu prea am fost la liceu,asta e singura problema.
Va rog din suflet sa ma ajutati, mai exista o sansa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe semestru II iti trebuie media 10, pentru a avea media anuala de cel putin 6, avand in vedere ca media anuala nu se rotunjeste si cu media la purtare sub 6 ramai repetent.
Tu trebuia sa te ajuti, noi n-avem cum. Destept fiind, asa cum sustii, ar fi trebui sa nu absentezi pe sem.II si atunci nu era nici o problema.
Daca situatia este cea expusa o sa repeti clasa.

| AndreiMario81 explică (pentru Ioandelasal):

Am avut media 3 pe primul semestru, am scris gresit

| AndreiMario81 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns.
Dar frate, sigur nu mai exista nici o soluție? Orice..sa ii mituiesc laughing, nu stiu, sa imi anuleze absențele.ce pot sa fac? Crede-mă că sunt disperat după soluție si e imposibil să nu existe macar una.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiMario81):

Nu exista nici o solutie legala si nu te sfatuiesc sa faci ilegalitati, s-ar putea sa ajungi mai rau decat la repetarea anului.

8 răspunsuri:
| Krax256 a răspuns:

Pai daca te doare in fund de scoala...
Tie nu 2 la purtare iti trebuie ci o mama de bataie buna sa iti bagi mintile in cap.
Daca esti asa destept de ce nu te descurci singur sa-ti indrepti problemele?
O sa ajungi la un moment dat in viata in care o sa-ti amintesti ce ti-am scris aici. Pentru moment n-ai decat sa repeti anul, asta o sa se intample.
Dar de data asta fa-o cum trebuie, rupe-te de orice anturaj nefast ai, de "prieteni" betivi si chiulangii si pune mana si invata. Lasa chiulul ca nu iti face bine la viitor deloc, plus ca nu iti cladeste un caracter.

| AndreiMario81 explică (pentru Krax256):

Sunt cu moralul la pământ, crede-mă..am ajuns in momentul in care ma gandesc daca sa ma sinucid, nu pot sa repet anul

| Krax256 a răspuns (pentru AndreiMario81):

Termina mai baiatule cu prostiile si maturizeaza-te macar putin, invata sa suporti consecintele propriilor actiuni si fii mai responsabil.
Nu o sa mori daca repeti anul iar pe viitor asta sa-ti fie invatatura de minte. Toti invatam din greseli, fa si tu la fel si termina cu prostii cu sinucidere. Daca tu credeai ca viata este usoara uite ca viata ti-a demonstrat contrariul. Preferi sa plangi ca o fetita speriata sau sa fii barbat?
Sinuciderea nu reprezinta decat dovada suprema de lasitate in cazul tau.
Hai, capul sus, ia-ti de la viata palmele pe care le meriti pentru greseala asta si pe viitor fii mai atent si responsabil, doar asa iti vei usura viata.

| AndreiMario81 explică (pentru Krax256):

M-am gândit la asta.dar parca nu vreau sa înfrunt realitatea, trebuie sa mai existe o soluție..trebuie.

| Krax256 a răspuns (pentru AndreiMario81):

Ia un pumn de algocalmine ca sa testezi light cum o sa te simti daca incerci sinuciderea. O sa ti se faca spalaturi stomacale dupa dar cel putin nu o sa te mai doara capul.
Termina ma odata cu tampeniile, sunt altii care pierd mult mai multe in viata si lupta, tu de ce te tot plangi ca o tarfa mica doar pentru ca ramai repetent?
Du-te si vorbeste cu dirigintele sau cu psihologul scolii mai bine.
Mai mult decat sa pierzi un an din viata ca il repeti tot din cauza ta ce alte probleme ai mai avea? Crezi ca parintii tai o sa te stranga de gat. Du-te si vorbeste cu ei, asuma-ti si indreapta problema.