| Devylgreen a întrebat:

Sunt in clasa a 10 a si sincer sa va spun sunt cam bata la engleza... pentru ca in generala nu prea am facut engleza. Stiti cumva un program pe telefon /pc cu ajutorul caruia voi putea invata engleza? Sau alte metode, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Basthet a răspuns:

Bună! Folosește programul duolingo, ce poate fi accesat și de pe pc și de pe telefon. E eficient, dacă te ții de învățat perseverent, adică zilnic. Succes!

| Basthet a răspuns (pentru Basthet):

Bună! Mulțumesc pentru fundiță! Poți să adaugi la munca de învățare și un joc de trivia în limba engleză care te poate ajuta enorm. Îl găsești la triviaplaza.com
Succes!

5 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Putini invata engleza doar din clasa, ci mai mult din jocuri/filme/seriale sau alte surse. Am trecut printr-o perioada in care a trebuit s-o invat din greu, pentru admiterea la facultate. Cred ca mai am PDF-urile unor carti pe care le-am folosit, daca ai nevoie de ele ti le-as putea trimite intr-un fel sau altul.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Pana in clasa a 9-a nici nu stiam ce inseamna 'How are you?', dar am inceput sa citesc diverse in engleza precum reviste, articole carti (daca nu iti plac cartile poti incerca benzi desenate sau manga) si in cam 1 an jumatate ajunsesem la un nivel destul de avansat. E adevarat ca uneori trebuia sa folosesc Google Translate pentru fraze intregi la inceput. Ideea e ca cea mai buna metoda este practica si din practica o sa poti invata si structura gramaticala, timpurile, verbele iregulate natural in loc sa stai sa le memorezi.

| Draganescu_Anastasia_1998 a răspuns:

Poti cauta pe gogle transete cuvintele pe care nu le ști si le scrii si după le repeți e un program google translete

| Popacristina2320 a răspuns:

Poți învăța engleza în diverse moduri cum ar fi: filme, seriale nesubtitrate până la manualele " învață repede și simplu engleza". Pe internet o să găsești diverse site-uri /variante etc de învățat engleza. Accesează-le și analizează-le.
Cred că îți trebuie și puțină ambițiewinking
Interesează-te de niște manuale, culegeri care te pot ajuta.
Știu o aplicație dar nu știu cât te va ajuta să avansezi. Duolingo, se numește.
Cam atât știu.
Good luck!