| RoberttAnddrei a întrebat:

sunt in clasa a 8-a si as vrea sa intru la Colegiul Militar Liceal Dimitrie Cantemir de la Breaza, am vorbit cu parintii, ei sunt de acord iar saptamana viitoare ma duc sa ma inscriu.
De testele lor grila, cred ca o sa trec fiindca am invatat bine in gimnaziu, am medii peste 9.70 in toate clasele. As vrea sa stiu daca este necesara o medie anume pentru admitere si in ce constau probele fizice, daca sunt grele, dar eu cred ca daca muncesc un pic o sa le trec fiindca fac si sport, si ince constau si celelalte probe, si care este programul acolo. Multumesc anticipat! Funda.

Răspuns Câştigător
| LightOfDeath a răspuns:

Probele fizice constau intr-un traseu utilitar-aplicativ si o alergare pe distanta de 1000 m. La traseul aplicativ baremul este de 1 min si 40 sec la ambele genuri, iar la alergare baietii au 4 min si 15 sec iar fetele 4 min si 45 sec.

Traseul utilitar aplicativ are o lungime de 90 m si cuprinde 10 elemente:
1.Saritura in lungime : minim 3, 30 m la baieti din doua sarituri succesive
2.aruncarea mingilro la tinta : 4 mingi, handbal, bachet, volei, oina.Toate trebuie aruncate pe o distanta de 20 m si trebuei sa intre in poarta sau sa atinga bara.
3.Baietii executa tractiuni la bara fixa astfel : din pozitia "atarnat" cu priza la alegere, minim o tractiune din maxim 5.
4.deplasare in echilibru pe banci de gimnastica
5.rostogolirea inainte din ghemuit in ghemuit pe sol
6.escaladarea unui obstacol (o lasa sau un cal de gimnastica cu inaltimea de 1, 15 m
7.sarituri in spatii marcate pe sol ( 9 patrate cu latura de 1m in cadrul unui patrat mai mare, acestea sunt numerotate aleatoriu, se executa sariturile in ordinea crescatoare a numerelor)
8. tararea pe sub un obstacol ( cadru metalic lung de 3 m, lat de 1, 20 m si inalt de 0, 60 m)
9.ridicarea si transport de greutati printre jaloane
10. alergare de 25m
Iti urez succes! Si eu tot la acest liceu vreau sa merg mai departe!

| RoberttAnddrei explică (pentru LightOfDeath):

Si cu media cum este, iti trebuie o medie anume sa intrii?

| LightOfDeath a răspuns (pentru RoberttAnddrei):

Nu stiu exact care este media de intrare la baieti dar daca ai peste 9, 70 intri cu siguranta! La fete trebuie sa ai peste 9, 85, poate ne vedem la anul in aceeasi clasa!big grin

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O parte din raspunsuri le vei gasi in ghidul candidatului :http://www.cantemircml.ro/admiterea-in-colegiu/

| Veronica_Adelina_1997 a răspuns:

Bună! Și eu vreau să dau la Breaza. Caută-mă pe facebook: Adelina Veronica. În poza de profil sunt eu cu o geacă în stil milităresc. Poate mai vorbim și ne vedem la liceu, dacă intrăm. laughing