| anonim_4396 a întrebat:

Știți cumva dacă uleiul de arbore de ceai este bun pentru pielea care se descuamează (în special cea de pe față)?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Uleiul de arbore de ceai (tea tree oil) nu este bun pentru piele, pentru ca arde pielea.
Curata fata cu un produs abraziv, sa scapi de pielea moarta si sa o ai curata si frumoasa.
Spala-ti fata cu apa calda si sapun Dove (sau sapun de bebelusi), care este f bland, dupa care, lasand clabucul pe fata, pui degetele in malai si masezi usor fata, incepand cu fruntea. Malaiul va curata toata pielea moarta si iti va lasa fata frumoasa si catifelata. Dupa terminare, clateste bine tot cu apa calduta si sterge prin tamponare, cu un prosop f pufos si curat.
Recomand uleiul de cocos, care iti hidrateaza pielea si care intra in piele imediat dupa baie, cand porii sunt deschisi, lasand fata si corpul (se foloseste pe tot corpul daca doresti), hidratate si catifelate. In plus, uleiul de nuca de cocos, este anti imbatranire.
Eu am renuntat de ani mult la cremele de fata si folosesc uleiurile naturale, iar celd e nuca de cocos este favoritul.