| Adrianacherry a întrebat:

TPU! Sunt fata si am 14 ani. Ajutati-ma, am multe coșuri mari si multe pe față. Am incercat cu ulei de arbore de ceai si masca cu miere si scorțișoară și tot mi se fac multe și mi-au apărut de la 10 ani m-am gândit dacă ar fi bun un ceai păpădie pentru a elimina toxinele din organism poate nu o să se mai facă așa de multe sau alte tratamente naturiste dacă știți cumva va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acneele sunt din mai multe motive:
- activitatea hormonala, mai intensa la pubertata
- piele mai grasa
- usoara infectie a porilor prafuite

Un vechi remediu este cura cu drojdie.
Timp de 1-2 saptamani se mananca drojdie proaspat, zilnic cate o bucatica, cat varful degetului aratator. Cine doreste, poate pune un pic de zahar pentru imbunatatirea gustului, dar preferabil este fara.

Cosurile pubertatii dispar ca prin minune.

| KodrutZ a răspuns:

Toxinele le elimini in primul rind tinind regim si respectindu-l in viitor - fara cola, chipsuri, margarina, fast food, cit mai putine prajeli, de baut preferabil doar apa plata si uneori ceai.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu prea merg tratamentele astea naturiste. Mie mi-au trecut intr-o luna cu skinoren... Intreaba la farmacie, dar nu lua ceva naturist ca nu prea are efect sau du-te la dermatolog

| Edisor27 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic dermatolog.

| VenomMMA a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la un medic dermatolog. O sa te consulte si o sa-ti recomande o crema, ceva. Nu te mai lua dupa gura lumii. Pana la urma este sanatatea ta in joc.winking

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Incearca crema demachianta de la Yves Rocher, e foarte buna.Eu o folosesc de cativa ani si chiar se vede diferenta.

| iloveteenwolf a răspuns:

Buna,si eu m- confruntat cu aceasta problema insa mă a ajutat crema de argila pe care o poți cumpăra la orice magazin de cosmetica sau te ar putea ajuta masca de lapte si lămâie sper ca te am ajutat

| Nicoleta19999 a răspuns:

Pai depinde de ce ten ai...eu am tenul gras si m-am dat cu spirt si mi-au trecut, insa nu iti recomand spirtul daca ai tenul uscat o sa ti.l usuce si mai rau. daca in caz ai tenul uscat hidrateaza.ti tenul si cel mai important este sa te speli pe fata des, daca ai puncte negre trebuie neaparat sa.ti iei o masca pentru scoaterea lor deoarece acestea bolcheaza porii iar pielea pur si simplu nu mai respira...

| andrddaa a răspuns:

Incearca cu cateva creme anti-acnee, sau poti sa te duci la farmacie sa iti recomande ceva si eu aveam multe cosuri dar m-am dat cu Aliphia Anti-acnee

| AnonimaSpeciala a răspuns:

Cumpara-ti Zinerit, e foarte bun pentru cosuri.Sa stai mult oa soare, te va ajuta cat de cat ca sa le usuci, dar neaparat trebuie sa iti iei Zinerit.Si daca tot nu merge, du-te la dermatolog, un doctor specializat in problema ta sigur te va ajuta mai bine decat orice altceva.

| LoveMeBabyasdfg a răspuns (pentru AnonimaSpeciala):

Zinerit in nici un caz.Pe moment functioneaza, dar dupa un timp iti apar iar si in cantitate mai mare.Eu l-am folosit si mi-a parut rau, iar dupa experienta cu el am vorbit cu alte persoane si am citit si niste recenzii ale lui si nu e deloc recomandat.

| ViorelHabarus a răspuns:

Varza are un continut bogat in vitamina C, minerale si sulf organic, menite a preveni uscarea si iritatiile de la nivelul pielii. Zdrobeste cateva frunze de varza si aplica-le pe tenul curat pentru aproximativ 20 minute. Clateste apoi cu infuzie de musetel sau galbenele, pentru un ten purificat. Tinctura de propolis aplicata peste cosuri, tinctura le va strange si le va usca, evitand, astfel, extinderea infectiei. Multa bafta.

| Alecsandrescu_Carmen_1999 a răspuns:

Eu am scăpat de coșuri dupa ce am folosit o soluție Zineryt happy dar încearcă si Aloe Vera, este foarte buna