| CatalinPTM a întrebat:

trebuie sa merg la o olimpiada de limba romana, problema e ca nu stiu ce sa invat, sunt in clasa 7, dati-mi o lisa cu ce sa invat si profu a zis ca trebuie creativitate, adica? compuneri? Ce sa invat ca sa fac niste compuneri frumoase?
Poate stie cineva care a mai fost...
Funda!

1 răspuns:
| zurick a răspuns:

Buna!
Pai in principiu ai subiectul 1 care tine de gramatica si la care va trebui sa identifici ce-ti spun ei dintr-un text suport.(gen epitele sau verbe la nu stiu ce timp...)Dupa vei avea de facut o compunere de 10-15 randuri la subiectul 2 in care sa demonstrezi ca textul suport este descriere sau naratiune sau ce-ti cer ei.La subiectul 3 trebuie sa faci o compunere folosind niste expresii date de ei de 20-25 de randuri care va fi punctata pentru originalitate,corectitudine,scris etc
si inca doua exercitii.
Ai de invatat argumentarile si tot ce tine de gramatica.(substantiv, verb, locutiunea substantivala, verbala... rima, epitet,... )Mai bine inveti tot ce-i prin caiet.Dar de fapt cel mai bine e sa lucrezi subiecte din anii trecuti care le vei gasi pe net(asta voi face si eu)
O zi buna si succes!