| Sissi_3625 a întrebat:

HEI! Am si eu o intrebare.
Daca merg la o olimpiada de lb romana trebuie neaparat sa stiu sa fac compuneri la perfectie?

Răspuns Câştigător
| lore122 a răspuns:

Nu chiar! dar trebuie sa fi sigura ca stii destule. Mult noroc :*

5 răspunsuri:
| PotcaPădurii a răspuns:

Ce intelegi prin perfectiune? Perfectiunea e plicitsitoare fiindca de obicei respecta un anumit tipar. Prin compuneri iti exprimi sentimentele tale fata de ceva. Te exprimi liber. Citeste Basmul toamnei de Ionel Teodoreanu. Cum ti se pare? Respecta anumite tipare? Este catalogat drept perfect? Lucrurile iubite de noi nu sunt perfecte.
Spre exemplu ti se da sa faci o compunere cu titlul Tablou de iarna. Poate nu iti place iarna. Atunci expima in cuvinte cum o vezi, cum te simti. Descrie mult. Fa epitete deosebite care exprima intocmai ce doresti.

| Lisadream a răspuns:

Ce inseamna compuneri la perfectie? Trebuie sa ai imaginatie si un vocabular bogat pe care sa il folosesti in compunerile tale

| alinaaa26 a răspuns:

Nu trebuie sa faci compuneri la perfectie.insa trebuie sa te pricepi sa le faci pentru ca compunerile valoreaza cel mai mult din punctaj.trebuie sa ai imaginatie si sa fii original.

| Sissi_3625 explică:

Mersi tuturorlove struck