| CatalinPTM a întrebat:

trebuie sa merg la o olimpiada de limba romana, problema e ca nu stiu ce sa invat, sunt in clasa 7, dati-mi o lisa cu ce sa invat si profu a zis ca trebuie creativitate, adica? compuneri? Ce sa invat ca sa fac niste compuneri frumoase?
Poate stie cineva care a mai fost...
Funda! big grin

7 răspunsuri:
| CatalinPTM explică:

Hei lume, multumesc pentru raspunsuri
Am luat 95 pct din 120 big grin

| mirceadenis a răspuns:

Am fost la olimpiada. da, in mare parte e vorba de compuneri dar sunt si vreo cateva ex de gramatica

| SweetyLovVe28 a răspuns:

Uite aici: http://www.didactic.ro/......a-a-vii-a, http://ebookbrowsee.net/......330188383! Si daca vrei sa faci compuneri frumoase cauta niste expresi pe google! Bafta! :D FUNDA?

| RainbowSisi1234 a răspuns:

Am fost si eu si mai sunt si exercitii in care trebuie sa compui deci in primul rand nu te stresa apoi alegeti un subiect si scrie. FUNDA?

| Mrrr266 a răspuns:

Eu am fost in fiecare an la olimpiada de romana, atat pe faza locala, cat si pe cea judeteana. Se dau 2 compuneri de vreo 20-30 de randuri. Pe a 7a se bazeaza cam pe opere lirice, descrieri literare( o compunere) si pe creativitate-> o compunere despre " Iarna" ( + repere), pe care trebuie sa o faci in asa fel incat sa folosesti numeroase figuri de stil, un limbaj expresiv, asta daca iti cere sa o faci ca descriere.

Pe langa astea vei primi si cateva exercitii cu fonetica, gramatica.
Succes

| Mrrr266 a răspuns (pentru Mrrr266):

Nu e neaparat compunere despre Iarna, am dat doar un exemplu happy

| Aww_Bianca_1990 a răspuns:

Pai. De obicei pentru a avea creativitate, trebuie sa citesti mult, dar poti citi expresii frumoase de net si incerci sa le reti
Mie mi-a fost de ajutor