| GraveDigger91 a întrebat:

Salut TPU! Urmeaza sa ma inscriu la facultate,eu mi-am ratacit diploma de BAC originala si foaia matricola, dar la liceu cand am absolvit, mi-au mai dat 2 diplome (doar ca fara poza) sunt valabile si alea, daca mie la facultate (ASE) imi cer diploma de bac originala? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Greu de crezut ca ai primit diplome legale fara poze, asta pentru ca pe toate diplomele sunt lipite poze pe care sunt imprimate o stampila speciala. Deci diploma daca n-are poza nu este conforma.
Doua diplome ai primi: una pentru bac si alta pentru absolvirea celor 12 clase, dar fara poze mi se pare gresit.

Pentru documentele pierdute mergi/suni la secretariatul scolii si ceri sa ti se elibereze documentele respective [vei plati si o taxa].

Cat despre admiteri, suna la secretatiatul facultatii si la al scolii si intreaba daca scoala poate emite o adeverinta provizorie in scopul admiterii [respectiv daca facultatea admite o astfel de procedura], iar cand iti va fi facuta diploma o vei duce la secretariatul facultatii pentru completarea dosarului. Originalul trebuie dus daca vrei sa ocupi [potential] loc bugetat [si ramane acolo pe perioada ciclului de studii], semestrial in functie de rezultatele obtinute; sau parca poti duce copie legalizata, insa cu copia poti ocupa numai loc la taxa fara sanse sa poti urca mai tarziu pe loc bugetat.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Yuoia a răspuns:

Alea doua hartii nu sunt diplome.
Mergi si cere un duplicat al diplomei de bacalaureat.

| Ava1231 a răspuns:

Bineînțeles ca iti cer originala!
Asa e la orice facultate
Acum cate sute de ani ai terminat liceul, de ai reusit s o pierzi?