| RAY a întrebat:

Daca as fi strain fata de limba Romana, ce sfaturi mi-ati da sa imi îmbogățesc vocabularul? e important sa invat gramatica pentru conversati?

12 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Sa-ti zic un lucru practic, in Londra la metrou majoritatea citesc beletristica pe a invata engleza (imbogatirea vocabularului), gramatica este pentru scris. se invata conversand zi de zi cu strainii, in cazul de fata, tu cu romanii

| FaraNumePls a răspuns:

Mai întâi cred că trebuie să înveți sensurile cuvintelor.

| Victor453 a răspuns:

Sa pleci in tara data, nu prea cred ca gramatica importanta, de exemplu gramatica mea e oribila dar cumva supravietuiesc))

| Packer19 a răspuns:

As spune ca e important sa inveti gramatica oricarei limbi daca vrei sa inveti una noua sau sa iti imbunatatesti cunostiintele si as spune ca mai e important, sa asculti oamenii cum vorbesc si cum pronunta si poti prinde si in timp invata o limba si doar din ascultare, adica poti comunica pe masura ce inveti cuvinte(la asta ma refer) happy

| RAY explică (pentru Packer19):

Dar daca nu inteleg acele cuvinte ce fac? degeaba le ascult daca nu inteleg

| Packer19 a răspuns (pentru RAY):

Pai presupunand ca stii engleza, intrebi pe cineva, sau pe oricine nu va suparati ce inseamna cuvantul ala( intrebi in eng)...sau cauti un dictionar online ceva si in timp le inveti happy

Răspuns utilizator avertizat