| crystyviper a întrebat:

vreau sa stiu ce inseamna "pauperitate" ..am un referat de facut si nu stiu ce inseamna cuvantul asta... dau funda pentru raspuns happy

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Exista dictionarul explicativ al limbii romane online, unde poti cauta oricand, fara sa downloadezi nimic, orice cuvant. Definita la cuvantul tau in dictionarul explicativ respectiv o gasesti aici, si in viitor poti cauta acolo orice alt cuvant. Succes!
http://dexonline.ro/definitie/paupertate

| Catalinaqqq111 a răspuns:

PAUPERITÁTE s. f. v. paupertate.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de valeriu
paupertate f. 1. sărăcie: certificat de paupertate; 2. fig. lipsă de minte: paupertate intelectuală.
Sursa: Șăineanu, ed. a VI-a (1929) | Adăugată de LauraGellner

| PandaaaUnicorn a răspuns:

Pauperitate inseamna lipsa de minte