| RksRoxy a întrebat:

Ziceti-mi si mie, de ce se scriu toate verbele asa: vandut-o, dat-o, cumparat-o, corectat-o, etc. Din clasa a IV-a am invatat lucrurile astea, dar nu stiu sa explic de ce se scriu asa. Stiu ca e corect ca se scriu cu (virgula) cratima, dar nu stiu explica de ce. Ajutor!

2 răspunsuri:
| immortalfaith a răspuns:

Vandut-o inseamna "am vandut pe ea" acel "o" se refera la ea
Am vandut o para (am vandut-o)
Am vandut un mar (l-am vandut ~ pe el "l")
"cumparat-o" - a cumparat-o pe cine? pe ea "o"
sunt doua cuvinte diferite (verb+pronume), iar tu nu scrii legat doua parti de vorbire diferite

| velocyous a răspuns:

"-o" este pronume.