| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Nu stiu daca am ales bine categoria, dar in fine.Sunt baiat, am 15 ani si am o problema foarte mare care face legea in viata mea.Problema mea este timiditatea,cred ca sunt cel mai timid om de pe planeta! Am mers si la psiholog,am discutat,dar nimic sad.Nu stiu deloc cum sa fac sa scap de ea, imi e rusine sa fac foarte foarte multe lucruri.De exemplu astazi eram afara,si o vecina care ma place mi-a zis daca vrem sa fim impreuna, iar eu ca tampitul am fugit imediat (nu radeti)...cred ca sunt un idiot sad.Pls ajutati-ma cu un sfta, ceva...

Răspuns Câştigător
| Eka7Lyzza a răspuns:

Heiii...
Trebuie sa fii tu. Daca tu simti ca trebuie sa fii timid, fii asa. Daca simti ca nu vrei sa fii asa, dar ceva te retine, iti este frica ca lumea nu te-ar accepta. Incearca sa spui ce gandesti. Cred ca ai fost pus macar o data intr-o situatie de a sfatuii pe cineva si nu ti-ai spus punctul de vedere corect. Trebuie sa fii tu. Asa cum sunt eu, si sincera sa fiu nu ma apreciaza toata lumea, unii zic ca sunt emo fiindca nu vorbesc mereu. Asa poti fii si tu, sa stii cand sa vorbesti si nu. Ei ma judeca pentru ca nu las loc interpretarilor si incerc sa aplanez. Asa te-as sfatuii sa fii si tu.
Si referitor la psiholog, daca tu nu vei da voie ca cineva sa te cunoasca, nu o sa reuseasca. Tu l-ai considerat ca fiind un om care iti rezolva problema, cum asta ne ceri si noua. Trebuie sa te lasi cunoscut, pentru a devenii un om lipsit de timiditate. Stiu, este greu, dar sa stii ca daca esti timid, colegii si oamenii din jur te vad ca pe un ciudat. stiu ca pare stupid, si chiar este, eu am trecut prin asta cand m-am mutat in clasa a 5a, la o noua scoala. si acum imi aduc aminte. colegii nici dupa 3 ani nu ma considera ca pe ceilalti si ma vad tot ca pe o ciudata timida, fiindca eu consider ca nu ar trebui sa ii las sa ma cunoasca. nu sunt potriviti pentru mentalitatea mea.
Tu trebuie sa iti alegi oamenii cu care sa socializezi, sa vorbestii diverse. Asta nu inseamna ca trebuie sa spui secretele si temerile tale. Ce e pentru tine, e pentru tine. ce este de spus la altii, este de spus la altii.
Iti urez mult succes.
>:d< Noapte buna!
Erica

8 răspunsuri:
| LittleSue a răspuns:

Oh hai ca nu-i asa de rau..Sunt chestii mult mai grave decat timiditatea, pretenas

Sa sti ca multe fete prefera un tip timid in defavoarea unui douchebag cu tupeu si inteligenta canci.

Si ca sa ma fac putin utila. Daca timiditatea ta se manifesta pe domeniul sentimentalos, atunci clar ai nevoie de o relatie de inceput cu cineva a carui prezenta sa nu te intimideze prea mult, cu cineva pe care nu-l placi dar ti-e simpatic.Chestia asta o sa te ajute sa prinzi putina experienta si sa mai scapi din timiditate.

Peace!

| caterinasmile a răspuns:

Eu personal nu cred ca esti idiot.Cred ca trebuie sa gasesti in tine acel ceva ce te face sa fi asa timid, poate ceva din trecut sau nu stiu. Daca vrei sa vorbesti cu mine despre unele lucruri sa stii ca sunt dispusa sa te ascult i_catalina20 este id'ul meu.

| Shooter a răspuns:

Si eu am fost timid pana la 15 ani....adica imi era rusine sa vorbesc cu profesorii, cu anumite fete...dar acum nu mai am probleme, poate mai imi bate putin inima la anumite fete pe care le consider dragutelaughing dar in rest am scapat.Usor,usor o sa iti treaca.

| teotaur a răspuns:

Ai fi timid daca ai scrie aici du-te la fata aceea si da-i o hartiuta pe care scrie ca o placi... fetelor le plac baitii timizi.

| Bibzzz a răspuns:

Dimineata gandeste-te ca totul va fi bine, iar cand apare vecina din nou in fata ta ia-ti tot cuajul pe care il ai si spune-i adevarul de ce ai fugit.Te va intelege.:-)

| Postoo a răspuns:

Incearca sa zici "pot face asta si nimic rau nu se va intampla" si trebuie intr-adevar sa-ti doresti asta si subconstientul tau iti va da voie sa faci ce vrei nu ce iti dicteaza factorul critic!

| MirunaSelena a răspuns:

Ca sa nu mai fii atat de timid, eu cred ca trebuie sa ai mai multa incredere in tine. Si eu eram timida, dar am avut incredere in mine si am reusit tot ce mi-am propus. happy
In viata trebuie sa fii curajos, daca vrei sa faci ce iti propui.
P.S.: Nu asculta cuvintele urate (de mai jos)!
Sper ca ti-am fost de ajutor big grin!

| carbune a răspuns:

Uitee,si eu sunt o fata foarte timida si reactionez cum nu trebuie la unele situatii, insa poti sa te schimbi dar asta e un lucru foarte greu, dar nu imposibil sau te vei schimba pe parcursul vietii....asa ca nu te mai speria, incearca sa te calmezi in situatiile limite si fi tu insuti!