| DeYu1326 a întrebat:

Salut tuturor! Uitati toti ce stiati despre univers, caci nu stim nimic.
pot sa dovedesc; astfel:
Care este cea mai mare stea din univers mai aproape de galaxia noastra? Stie cineva? Cine stie ii dau funda si felicitari.

Răspuns Câştigător
| alincde a răspuns:

Depinde la ce te referi cand zici "mai aproape" VY Canis Majoris, NML Cygni sunt cunoscute ca fiind cele mai mari stele descoperite pana in prezent, bineinteles ca mai sunt o gramada pe acolo dar mai trebuie sa evoluam technologic pentru a le descoperi.

3 răspunsuri:
| YourMistake01 a răspuns:

R136a1 este cea mai mare stea din univers si este de 365 ori mai mare decat soarele in masa sa si iti dai seama ca daca ar fi fost aceasta stea in loc de soare care e si el o stea am fi murit cu toti, de fapt nici nu am fi existat.winking Parca a fost si un articol despre asta...cauta si tu pe net, a dat intr-o zi la TVhappy

| DeYu1326 explică:

Dar de fapt si de drept cea mai mare este VY canis majoris, iar pe locul 2 cum ar veni este VV Cephei A sau Cepheia.

| DarKeR98 a răspuns:

R136a1 este situată la 165.000 de ani lumină de Soare, masa sa este de 365 de ori mai mare decât cea a Soarelui, străluceşte de milioane de ori mai tare decât acesta şi dacă ar fi plasată în jurul lui, viaţa pe Pământ, în forma actuală, ar fi imposibilă.